• 0

20 Ocak 2012 - Anasayfa // Teknoloji Haberi yazdır

İsveç'te müthiş proje uygulanmaya başladı

İsveç'te müthiş proje uygulanmaya başladı

İsveç'te müthiş proje uygulanmaya başladı

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Ağır vasıta araçlarının egzozdan çıkardığı ağır gazları azaltarak hava kirliliğinin önüne geçmek ve yakıt tüketimini aza indirmek için yürütülen projeye İsveç’te başlandı.

İsveç yollarında bir trenin vagonları gibi dizi halinde giden akıllı ağır vasıta araçların denemeleri yapıldı. 2012 itibariyle de uygulamaya geçildi.Benzer teknolojiye sahip araçlar kullanılıyor, eklenen sistem sayesinde bunlar birbiriyle iletişime geçiyor ve yollarını bulabiliyor. Amaç araçlar arasındaki uyumdan yararlanarak yakıt tüketimini yüzde 10 oranında düşürebilmek.

Araştırma grubu şefi Tony Sandberg sistemi yol şartlarına uyarlamaya çalıştıklarını ifade ediyor.:

“Kamyonlar arasında 15-25 metrelik aralıklar olacak. Böylelikle araya girebileceksiniz ve daha hızlıysanız da geçebileceksiniz. Sistem yaklaşan arabayı farkedecek ve yavaşlayarak arayı daha da açacak.”

Tüm pedalları bilgisayar kontrol ediyor. Vitesi de araç kendisi düşürüp yükseltebiliyor. Sürücülerin rolüyse daha çok gözlemci şeklinde olacak, uçaklarda pilotların otomatik pilot kullanması gibi. Araç otomatik olarak yoluna devam edecek fakat sistemin kontrol ve denetimi de sürücünün elinde olacak.

Peki bunun yerine demiryollarını geliştirmek daha doğru olmaz mıydı sorusuna karşılıksa uzmanlar, trenlerin avantajlarını alıp onları karayollarına uyguladıkları düşüncesinde.

“Tren özellikle bazı ürünlerin taşınması için çok iyi, fakat çok esnek bir ulaşım şekli değil. Yüklenmesi, boşaltılması sorun oluyor. Bu sistemdeyse tırlar yoldan geçen bir kervana katılıp birlikte hareket edebiliyorlar.” (Tony Sandberg, Araştırma Grubu Şefi)

Bu akıllı araçların 2012’den itibariyle İsveç karayollarında boy göstermeye başladı.

Şimdiden sistemin daha sonra diğer araç türlerinde de uygulanıp uygulanamayacağı tartışılıyor. euronesws
Atila ALTUNTAŞ tarafından yazılan bu haber, 3061 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan KuluHaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Teknoloji Haberleri

Tümü

Aday Tanıtım

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]