• 2

11 Eylül 2012 - Anasayfa // Teknoloji Haberi yazdır

Türk ehliyetleri İsveç'te ne zaman geçerli olacak?

Türk ehliyetleri İsveç'te ne zaman geçerli olacak?

Türk ehliyetleri İsveç'te ne zaman geçerli olacak?

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

ATİLA ALTUNTAŞ YAZDI...

 

Üç ay önce Türkiye’nin yazılı ve görsel basınında çıkan, ‘’Türk ehliyetleri AB ülkelerinde geçecek’’ haberi, ayrıntılı bir şekilde HABERİSVEÇ’te de yayınlanmıştı. Haberde Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Dairesi Başkanlığının Türk ehliyetlerinin AB ülkelerin de geçerli olacağına dair yaptığı açıklama tam anlaşılmamış olacak ki, 3 aylık sürede birçok kişi e-mail yoluyla ya da telefon ederek konu hakkında daha fazla bilgi istedi.

Öncelikle şunu belirteyim, İsveç’te oturma ve çalışma müsaadesini hak kazanan bir Türk vatandaşının ehliyeti varsa, İsveç’e ayak bastığı gün temel alınarak 1 sene geçerli. Daha sonra ehliyet geçerli sayılmıyor ve İsveç yasalarına göre yeni bir ehliyet almak zorunda.

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Dairesi’nin açıklamasına göre Türk ehliyetlerinin, AB kriterlerine uygun hale getirilmesine yönelik bir çalışma başlamış durumda. Yeni ehliyetlerde sahteciliğin önüne geçilmesi için güvenlik üst düzeyde tutulacak. Zira AB ülkeleri Türk ehliyetlerinin sahte üretiminin kolay olacağı ve birçok dolandırıcının sahte ehliyetleri üreterek AB ülkelerinde satabileceği varsayımıyla Türk ehliyetlerinin geçerliliğini kabul etmiyordu. Yeni ehliyetlerin, fiziki olarak AB ülkelerinde kullanılan sürücü belgesine uygun olacağı ve sahtesinin üretimi çok zor olacağı için yeni Türk ehliyetleri de bütün AB ülkelerinde geçerli olacak.

Yeni Türk ehliyetleri tüm AB ülkelerinde olduğu gibi İsveç’te de geçerli olacak. Gelelim herkesin merak beklediği, ‘’İsveç’te Türk ehliyetleri ne zaman geçerli olacak?’’ sorusunun cevabına. Basından takip ettiğime göre, yeni ehliyetler; polikarbonat malzemeden lazer baskı ile üretilecek, özel renk ve mikro harfler içeren karmaşık bir tasarıma sahip olacak. Kartın içerisinde, ultraviyole ışığa tutulduğunda görülen yazı ve şekiller bulunacak. Kartta renkli güvenlik mürekkepleri ile gökkuşağı ve guilloche baskı (Banknot baskısında da kullanılan çok ince çizgi ve yazılardan oluşan bir teknik) kullanılacak. Böylece tarama, baskı ya da kopyalama yoluyla kartın taklit edilmesinin önüne geçilecek.

Fotoğraf, karta lazer baskı ile işlenecek. Fotoğraf üzerinde oynamaya veya kopyalamaya karşı özel hologram bulunacak. Fotoğrafın olduğu kısmın arka planında güvenlik tasarımı yer alacak. Böylece fotoğrafın değiştirilmesi ya da üzerinde oynanması engellenecek. Kartta ısıya dayanıklı renk geçişli mürekkep, değişken lazer görüntüler, ultraviyole floresan mürekkep, renk değiştiren baskı, arka planda dijital su izi, kızıl ötesi ya da fosforlu boya, kabartama harf, sembol ve şekiller de bulunacak.

İşte bu özellikleri taşıyan yeni ehliyetlerin üretimi için Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Dairesi ihale yoluyla bir firma ile anlaştı. İlk etapta firma 25 milyon adet ehliyet belgesi üretilecek. Bu belgelerin hazır olma tarihi de 2013’un Mart ya da Nisan ayı olarak belirlendi. Türkiye’de yaklaşık 23 milyon kişinin ehliyet belgesi bulunuyor. Çalışmaların tamamlanmasıyla 23 milyon vatandaşın ehliyeti zamana yayılarak değiştirilecek. Ehliyetlerin tamamının değiştirilmesi için 5 ya da 10 yıllık bir süre öngörülüyor.

Sonuç olarak 6 ay sonra Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Dairesi yeni ehliyetleri vermeye başlayacak. İsveç’te yaşayan ve Türk ehliyeti olan kişiler, hemen Türkiye’ye gidip yeni ehliyete başvurmaları lazım. Başvurduktan sonrada en çabuk 6 ay içinde yeni ehliyetine kavuşacak ya da yoğunluğa göre süre biraz daha uzayacak. Yeni ehliyeti gelir gelmezde İsveç’te geçerli olacak. Bu da gösteriyor ki 2014’den önce, Türk ehliyetleri, İsveç’te geçerli olmayacak. Ben bu süreyi yakından takip edeceğim. Yeni ehliyetler hazır olup, değiştirilmeye başlayacağı tarihi de siz okurlarımıza duyuracağız. Eğer süreçte önemli gelişmeler olursa da sizlerle paylaşacağız.
Atila ALTUNTAŞ tarafından yazılan bu haber, 3411 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

yaz bakalim
Atila abi bunu herzaman yapiyor...
savas
en iyisi isvecte almaktir arkadaslar bir söz vardir unutmayin ben esegimi saglam baglayiimda kacarsa kacsin unutmayin          saygilar
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan KuluHaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Teknoloji Haberleri

Tümü

Aday Tanıtım

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]