• 0

14 Eylül 2012 - Anasayfa // Teknoloji Haberi yazdır

İsveç'te Türk Öğrencinin buluşu Dünya'yı sarstı

İsveç'te Türk Öğrencinin buluşu Dünya'yı sarstı

İsveç'te Türk Öğrencinin buluşu Dünya'yı

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

İsveç’te yüksek lisans eğitimi gören Alper Osman Aydemir ve ekibinin başarısı, bilim dünyasında yankı uyandırdı.

Kalabalığın gücüyle (crowdsource) bilgisayar görüşünü güçlendirmenin yollarını arayan uzmanlar; kullanıcıların çevrelerini, 3 boyutlu Kinect kamera ile kaydedebilmesini sağlayan bir web sitesi hazırladı.

Kinect@Home adlı, açık-kaynaklı ve tarayıcı-tabanlı proje, çok yeni. Kullanıcılar, henüz siteye kanepelerinden, mutfak tezgahlarından ve kendilerinden oluşan yalnızca birkaç düzine model yüklemiş.

Kullanıcılar data yükledikçe araştırmacılar, robotların iç mekanda hareket ve işlev kazanması için ihtiyaç duyulan algoritmalar için gereken 3 boyutlu datayı elde edebilecek.

Alper Osman Aydemir

turk-ogrencinin-basarisi-bilim-dunyasinda-yan-3931337_o.jpg

İsveç Kraliyet Teknoloji Enstitüsü’nden robot teknolojisi uzmanı Alper Aydemir, gündelik yaşam alanlarında ve evlerde robotların çalışabilmesi için, çok fazla miktarda 3 boyutlu dataya gereksinim olduğunu ifade etti.

Microsoft’un Kinect adı verilen düşük maliyetli ve yüksek etkili 3 boyutlu kamera sistemi sayesinde, bilgisayar görüşü alanındaki araştırmalar bir devrimin eşiğine gelmiş bulunuyor.

Kinect@Home projesinin lideri Aydemir, proje hakkında ayrıca şu açıklamayı yaptı: “Bir kazan-kazan durumu geliştirdiğimizi düşünüyorum. Kullanıcılar, ekledikleri 3 boyutlu modellere internet aracılığıyla her yerden erişim sağlayabilirken biz de verileri daha iyi görüntü algoritmaları üretebilmek için kullanabileceğiz”.
Atila ALTUNTAŞ tarafından yazılan bu haber, 3610 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan KuluHaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Teknoloji Haberleri

Tümü

Aday Tanıtım

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]