• 0

25 Eylül 2012 - Anasayfa // Teknoloji Haberi yazdır

İsveç'te ehliyet almak için TÜRKÇE İNTERNET YARDIMI

İsveç'te ehliyet almak için TÜRKÇE İNTERNET YARDIMI

İsveç'te On-line sürücü kursuna yoğun ilgi

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Dünyanın en zor ehliyet alınan ülkesi olarak bilinen İsveç’te ehliyet almak isteyen adaylar Türkçe olarak hizmet veren Ehliyet.se internet sitesine yoğun ilgi gösteriyor.

Genç Türk girişimci Selçuk Yılmaz tarafından 2010 yılında kurulan Ehliyet.se adlı internet sitesi, İsveç’te ehliyet sınavına Türkçe dilinde girmek isteyen adaylara büyük kolaylıklar sağlıyor. Kurulduğu 2010 yılından beri yüzlerce üyesine İsveç ehliyeti teori sınavına evlerinden on-line hazırlanma imkânı sunan site, Google, Yahoo ve Msn gibi internet arama motorlarında da oldukça popüler. İsveç’teki teori sınavında sorulan ve on-line olarak bilgisayardan yapılan sınavda başarılı olabilmek için 70 sorudan 52 tane net doğru bilinmesi gerekiyor. İsveç ehliyeti almak isteyen adaylar göz muayenesi vb. kontrollerden geçtikten sonra bu sınavlara aylar öncesinden hazırlanmaya başlıyor. Ehliyet.se adlı internet sitesi, İsveç ehliyeti teori sınavlarında daha önceden çıkmış benzer soruları ve cevaplarını on-line deneme sınavı şeklinde site üyelerinin kullanımına açıyor. Haftanın her günü ve günün her saati bilgisayar ya da cep telefonundan siteye giriş yaparak sınavda çıkan sorulara Türkçe dilinde çalışabilen adaylar sınav stresini de bu sayede atarak gerçek sınav öncesi kendilerini test etme imkânı buluyor.

2012 yılı itibari ile başta Stockholm, Göteborg, Malmö gibi büyük şehirler başta olmak üzere Karlstad, Umeå, Helsingborg gibi İsveç’in hemen hemen her bölgesinden insanlar Ehliyet.se ‘ye üye olarak teori sınavına evlerinden çalışabiliyorlar. Siteye olan ilgiden son derece memnun görünen genç girişimci Yılmaz,”Üyelerden gelen talepler doğrultusunda 2013 yılında Ehliyet.se’ye Türkçenin dışında 2 dil daha ekleyeceğiz.”diyor. “İsveç’te ehliyet almak tabiri caizse başka ülkelerde uçak ehliyeti almaya benziyor. Sınavlara çok fazla hazırlanmadan girenlerin başarı oranı oldukça az.” diye sözlerine devam eden Yılmaz, “Türkiye’den İsveç’e yerleşenler ilk 1 yıl Türkiye’den aldıkları ehliyeti kullanabiliyorlar. Ancak bu 1 yılsonunda Türkiye’den alınan ehliyetin süresi bitiyor ve İsveç kanunlarına göre yeniden ehliyet alınması gerekiyor. Birçok insan ben nasıl olsa sınavları geçer alırım diyerek İsveç ehliyetini almayı erteliyor. Gün gelip Türkiye’den alınan ehliyetin süresi bitince de gerek iş yaşantılarında gerekse de özel yaşantılarında sıkıntı çekiyorlar. Bu site ile vatandaşlarımıza yardımcı olmak istedik.” şeklinde konuşuyor. Özgür Selen/ Haberinolsun.se
Atila ALTUNTAŞ tarafından yazılan bu haber, 15319 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan KuluHaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Teknoloji Haberleri

Tümü

Aday Tanıtım

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]