• 0

24 Şubat 2012 - Anasayfa // Teknoloji Haberi yazdır

İsveçli bilim adamlarından devrim gibi buluş!

İsveçli bilim adamlarından devrim gibi buluş!

İsveçli bilim adamlarından devrim gibi buluş!

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Yapay zeka insan zekasını yenebilir mi? Bu sorunun cevabı kesin olarak verilmese de, insan zekasına meydan okuyan İsveç’ten ciddi bir rakip gelmekte...

Zor bir adresin bulunmasından hastaların şekerinin ölçülmesine, seyircilerin bir filmde verdikleri tepkinin değerlendirilmesinden hapishanelerde tehlikeli durumlarda alarm verilmesine kadar birçok farklı alanda insanların işini kolaylaştıracak bilgisayar üreten bilim adamları bu seferde insandan daha zeki bir bilgisayar programı geliştirdi.

İsveç’in Göteborg üniversitesi bilim teorisi bölümü araştırmacıları tarafından geliştirilen bilgisayar programı, 150 IQ yapay zekâyla insanlığa hizmet etmeye çalışacak.

"İnsanlık için büyük bir devrim" diyerek buluşun önemine değinen bilim adamı Claes Strannegård, geliştirdikleri programın psikolojik bakış açısıyla insanların gördüğü desenleri, desenlerin algoritmalarından faydalanarak görebildiğini söyledi.

Programın, insanların analiz yaparak karar alma sürecini hızlandıracağını belirten Strannegård, programın ayrıca elektronik ortamda müzik bestelemesinde yardımcı olarak sanatsal çalışmalara büyük destek olacağını da kaydetti.

Karmaşık soruları farklı bir yöntemle çözen akıllı program sonuca ulaşmak için desenlerin psikolojik bir modelini oluşturuyor ve mantık yürütüyor. Bu sayede görsel şekilli sorularda bazen yanılsa da, matematiksel sorularda dâhice cevaplar verebiliyor.
Atila ALTUNTAŞ tarafından yazılan bu haber, 2793 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan KuluHaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Teknoloji Haberleri

Tümü

Aday Tanıtım

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.113 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]