• 0

07 Mart 2012 - Anasayfa // Teknoloji Haberi yazdır

Facebook'u olanlar bu haberi mutlaka okusun!

Facebook'u olanlar bu haberi mutlaka okusun!

Facebook'u olanlar bu haberi mutlaka okusun!

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

İsveç’te sosyal paylaşım sitesi facebook hakkında yapılan en kapsamlı araştırmada, özellikle geliri düşük ve eğitimsiz bayanların kendilerini başkalarıyla karşılaştırarak aşağılık kompleksine kapıldıkları ve bunalım geçirdikleri ortaya çıktı.

9, 5 Milyonluk İsveç’te 4,5 Milyon kişinin Facebook üyesi olduğunu yazan Dagens Nyheter gazetesi, Göteborg üniversitesi psikoloji bölümü yüksek lisans yapan öğrencilerin yaptığı araştırmaya dayandırdığı haberde Facebook üyesi olan 4 kişiden birinin, kısa süreliğinde olsa facebook’a giremediği zaman kırılgan ve sinirli bir hal alıp bunalıma girdiğini belirtti.

Araştırmacıların bin Facebook kullanıcısı üzerinde yaptığı anket ve gözlemde erkeklere göre kadınların daha çok facebook’ta zaman geçirdiğini ve bu nedenle de kadınların erkeklere oranla çok daha fazla facebook’a bağımlı hale geldiğinin ortaya çıktığı kaydedildi.

Araştırmada ortaya çıkan en ilginç ayrıntıda, facebook kullanıcılarının başkalarının sayfasında paylaştığı güzel resimler ve mutlu hayat portrelerini, kendi hayatları ile karşılaştırarak, isyan etmeleri ve bunalıma girerek verimsiz bir hayat yaşamaya başladıkları gözlendi.

Araştırmayı yapan Göteborg Üniversitesi psikoloji yüksek lisans öğrencilerinden Leif Dent, bu durumu sahte bir hayata benzeterek, ‘’Facebook’ta insanlar hayatlarının en güzel anlarını ve en güzel resimlerini paylaşır. Bu paylaşımlar diğer insanların yanılmasına neden olur. Çünkü paylaşımı yapan insanın gerçek hayatını ve ya mutsuz olduğunu göremezsin. Başkalarının gerçek olmayan sanal hayatını örnek alarak mutsuzluğa ve bunalıma girmek sosyal paylaşım sitesiyle beraber insanların hayatına giren problemlerden biri oldu’’ şeklinde konuştu.
Atila ALTUNTAŞ tarafından yazılan bu haber, 3106 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan KuluHaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Teknoloji Haberleri

Tümü

Aday Tanıtım

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.059 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]