• 0

28 Mart 2012 - Anasayfa // Teknoloji Haberi yazdır

Volvo geleceğin arabasını yaptı. Araba kendi kendini sürüyor...VİDEO

Volvo geleceğin arabasını yaptı. Araba kendi kendini sürüyor...VİDEO

Volvo geleceğin arabasını yaptı. Araba kendi kendini sürüyor...VİDEO

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

İsveç otomobil markası Volvo eller serbest özelliği bulunan bir araba geliştirdi. Sürücünün arabayı kullanmak zorunda olmadığı araç kendi kendini sürüyor ve müşterisine özgürlük vaad ediyor.

Volvo Teknik Şefi Erik Coelingh aracın özelliklerini şu sözlerle açıklıyor:
“Bu sistem arabanızı tamamen otomotik bir şekilde kullanmanızı sağlayacak.Yani bunu aracın önünde duran bir hız sabitleyici olarak tanımlayabiliriz. Sizin yerinize fren yapan, hız ayarlayan hatta gördüğünüz gibi direksiyonu kontrol eden bir araç.’‘

Eller serbest, ayaklar pedalda değil ve sürücüye yolculuğun tadını doyasıya çıkarma fırsatı…

Volvo Teknik Şefi Erik Coelingh gazetesini okurken, nasıl araba kullanılacağını özetliyor:
“Bu da yola kesinlikle dikkat etmeniz gerekmiediğini gösteriyor. İstediğiniz şeyle meşgul olabilirsiniz.’

Teknoloji ‘yol treni’ olarak da tabir ediliyor. Yani sürüğü tıpkı bir makinist gibi arabayı yalnızca çalıştırıyor ve park ediyor.

Elbette tüm bunlar görünmez bir radar sistemi, birçok kamera ve internet bağlantısı sayesinde gerçekleşiyor.

Proje Müdürü Tom Robinson otomobilin neden bir direksiyonu olduğunu ise söyle açıklıyor:
“Sistemin kalbi bir füzyon teknolojisi… Ben direksiyon olmadan aynı sistemi gerçekleştirmemizin bir anlamı olacağını sanmıyorum. Ve kesinlikle wi-fi’yi etkin olarak kullanmak durumundayız. Çünkü internet bağlantısı tekerleklere yön vermek için gerekli. Bu sayede araba kendini kontrol edebiliyor, gideceği istikameti seçebiliyor.’‘

Avrupa Birliği tarafından desteklenen Yol Treni projesi fikri daha dengeli yakıt sarfiyatı yapabilmekten geçiyor. Elbette yolları çok daha güvenli bir hale getirecek olması da cabası…

Ancak Yol Treni’nin seyahate başlaması için birçok yasal süreçten geçmesi gerekiyor olsa da uzmanlar otomatik arabaların yakın gelecekte yolları saracağını belirtiyor.

Proje Müdürü Tom Robinson:
“Sürücünün istediği zaman kontrolü ele alıp dilediginde rahatça yolun keyfini sürebileceği modlelleri sanılandan daha kısa sürede trafikte göreceğiz gibi geliyor..”

Volvo Teknik Şefi Erik Coelingh:
“İnsanlar araba kullanmayı eğlenceli buluyor, ama sürücülük bazen gerçekten sıkıcı olabiliyor. Biz de müşterilerimize dilediklerinde yola dikkat etmek zorunda kalmayacakları bir sürüş keyfi yaşatmak istiyoruz, trafikte beklemeden, boş zamanlarında, araba kullanmayı gerçekten istediklerinde gerçekleştirecekleri bir sürüş.’‘

Volvo’nun test sürüşünde kontrolsüz yolculuk, yaklaşık bir saat boyunca tüm hızıyla devam etti. Euronews
Atila ALTUNTAŞ tarafından yazılan bu haber, 3146 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan KuluHaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Teknoloji Haberleri

Tümü

Aday Tanıtım

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]