• 2

30 Haziran 2012 - Anasayfa // Teknoloji Haberi yazdır

Müjde!!! yakında Türk ehliyetleri İsveç'te geçerli olacak...

Müjde!!! yakında Türk ehliyetleri İsveç'te geçerli olacak...

Müjde!!! yakında Türk ehliyetleri İsveç'te geçerli olacak...

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Emniyet Genel Müdürlüğü, sürücü belgelerinin Avrupa Birliği (AB) kriterlerine uygun hale getirilmesine yönelik çalışmada sona geldi. Çalışmaların tamamlanmasıyla 23 milyon vatandaşın ehliyeti değiştirilecek. Yeni ehliyetler, İSVEÇ’te içinde olmak üzere AB ülkelerinde de geçerli olacak.

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Dairesi Başkanlığı’nın haber ajanslarına verdiği biligiye göre gelecek yıldan itibaren yeni ehliyetlerin verilmiye başlamasıyla, Türk ehliyetleri İSVEÇ olmak üzere bütün AB ülkelerinde geçerli olacak. Eskiden alınan Türk ehliyetlerinin İsveç ve diğer AB ülkelerinde geçerli olabilmesi için eski sürücü belgesi yani ehliyetin yenisiyle değiştirilmesi lazım!

İŞTE SABAH, HURRİYET, ZAMAN VE HABERTÜRK GAZETELERİNDE AYNI ANDA ÇIKAN MÜJDELİ HABERİN ORJİNALİ...

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Dairesi Başkanlığı, sürücü belgelerini AB kriterlerine uygun hale getirmek üzere başlattığı çalışmada sona yaklaştı.
Yeni ehliyetlerde sahteciliğin önüne geçilmesi için güvenlik üst düzeyde tutulacak. Ehliyetler, fiziki olarak AB ülkelerinde kullanılan sürücü belgesine uygun olacak. AB ülkelerinde de geçerli olacak.

Polikarbonat malzemeden lazer baskı ile üretilecek sürücü belgeleri, özel renk ve mikro harfler içeren karmaşık bir tasarıma sahip olacak. Kartın içerisinde, ultraviyole ışığa tutulduğunda görülen yazı ve şekiller bulunacak.

Kartta renkli güvenlik mürekkepleri ile gökkuşağı ve guilloche baskı (Banknot baskısında da kullanılan çok ince çizgi ve yazılardan oluşan bir teknik) kullanılacak. Böylece tarama, baskı ya da kopyalama yoluyla kartın taklit edilmesinin önüne geçilecek.

Fotoğraf, karta lazer baskı ile işlenecek. Fotoğraf üzerinde oynamaya veya kopyalamaya karşı özel hologram bulunacak. Fotoğrafın olduğu kısmın arka planında güvenlik tasarımı yer alacak. Böylece fotoğrafın değiştirilmesi ya da üzerinde oynanması engellenecek.

Kartta ısıya dayanıklı renk geçişli mürekkep, değişken lazer görüntüler, ultraviole floresan mürekkep, renk değiştiren baskı, arka planda dijital su izi, kızıl ötesi ya da fosforlu boya, kabartama harf, sembol ve şekiller de bulunacak.

Ehliyet kategorileri de değişiyor

Belgenin ön yüzünde kişisel bilgiler bulunacak. Arka yüzde ise belge sahibinin kullanmaya yetkili olduğu araç ya da araçların kategorisi ile her bir kategori için belgenin geçerlilik tarihi yer alacak. Arka yüzde ayrıca ek bilgiler ile sürücü ve araca ilişkin kısıtlamaların kodları bulunacak.

Türkiye’de yaklaşık 23 milyon kişinin sürücü belgesi bulunuyor. Çalışmaların tamamlanmasıyla 23 milyon vatandaşın ehliyeti zamana yayılarak değiştirilecek. Ehliyetlerin tamamının değiştirilmesi için 5 ya da 10 yıllık bir süre öngörülüyor. Yeni ehliyetlerin gelecek yıldan itibaren verilmesi planlanıyor. Bu ehliyetler, AB ülkelerinde de geçerli olacak.

Yeni ehliyetlerin geçerlilik süresi olacak, belgenin ömür boyu kullanılması mümkün olmayacak. Uyum süreci kapsamında ehliyetlerin kategorilerinde de değişikliğe gidilecek. Çalışmaların tamamlanmasıyla Türkiye’de AB ülkelerinde kullanılan ehliyet sınıfları uygulanacak.
Atila ALTUNTAŞ tarafından yazılan bu haber, 15772 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

Hasan Kara
sLm Ben Hasan Ben 17 Yaşındayım yeni cıkan kartlar herşey için gecerli bize gecerlimi ehliyet için yaş konusunda
Kartal KARA
Almanya da yaşayan bir T.C. vatandaşıyım ,1994 yılında Türkiye de almışolduğumehliyeti burada 6 ay kullanabildim, sonrası yeni baştan kurs ve sınav denildiği için yapmadım (toplam 2000€ gibi bir maliyet). Ehliyetlerimiz Ab de geçerli olursa çok sevineceğim , benim durumumda çok vatandaşımızın olduğunu biliyorum . İnşallah doğrudur !
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan KuluHaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Teknoloji Haberleri

Tümü

Aday Tanıtım

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]