• 0

03 Eylül 2012 - Anasayfa // Teknoloji Haberi yazdır

Çağdaş toplumun olmazsa olmazları...

Çağdaş toplumun olmazsa olmazları...

Çağdaş toplumun olmazsa olmazları...

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

ATİLA ALTUNTAŞ YAZDI...

Son yıllarda benzin fiyatlarının rekordan rekora koşması, arabaların çıkardığı zararlı eksoz gazından dünyanın dengesinin bozulması ülkeleri yeni arayışlara itti.

Bu soruna ciddi önlemler almaya çalışan İsveç, arka arkaya geliştirdiği çözüm programlarıyla önemli sonuçlar almaya başladı. Yazılı ve görsel basında halkı bilinçlendirici temalar işlenirken, özel araçlarla seyahat hacmi azaltılmaya çalışılıp araba sahipleri toplu taşıma araçlarına yönlendirildi.

Hareketlilik, yaşanabilir bir kent oluşturmaya yönelik bir biçimde şehir içi düzenlenmeler yapıldı. Sokaklar sosyal bir mekân olarak tertiplenirken, sürekli bir eğitim ve öğretim çabası gösterildi. Diğer taraftan Sivil Toplum Örgütleri: hem trafik kazaları ile başa çıkmak hem de otomobillerle istila edilmiş bir şehirde yaşamanın zorlukları ile uğraşmamak  için tüm vatandaşları "otomobilden bağımsız" bir yaşama, bisiklet kullanmaya ve yürümeye davet etti.

Daha da önemlisi; ’şehirleri, sokakları, otomobillerden "geri istemeye" davet ediyoruz.’ diye kampanya başlattı. Bu yoğun ve bilinçli bir şekilde yönetilen kampanyalar sonucunda da ciddi sonuçlar alındı.

Geçen Aftonbladet gazetesi İstatistik bürosunun (SCB) 2011 verilerini yayımladı. Bu verilere göre 2011 yılında otomobili olan kişiler 150 km daha az araç kullanırken, toplu taşıma araçlarını ve bisikletleri tercih etmiş. Toplamda 2011 yılı itibariyle İsveç yollarında 611 Milyon mil daha az araç kullanılırken, ülke ekonomisine de hatırı sayılı bir katkı sağlanmış. Bu da gösteriyor ki, ülkelerin varlıklı olmasının ardındaki en temel felsefe halkın son derece bilinçli ve duyarlı olması. Zira halk bilinçli ve duyarlı değilse, zengin petrol yataklarına da sahip olsanız, her konuda birilerine mahkûm olursunuz…
Atila ALTUNTAŞ tarafından yazılan bu haber, 2005 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan KuluHaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Teknoloji Haberleri

Tümü

Aday Tanıtım

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.082 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]