• 0

24 Mayıs 2011 - Anasayfa // Teknoloji Haberi yazdır

Virüs Yaymak İçin Bir Konu Seçiliyor

Virüs Yaymak İçin Bir Konu Seçiliyor

Bilgisayarlara virüs göndermek için her ay gündeme özel konunun belirlendi açıklandı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Antivirüs yazılım kuruluşu ESET'in Nisan Ayı Dünya Tehdit Raporu'nda, dönemin en popüler virüs yayma yönteminin, Libya'yı konu alan e-postalar ve Usame Bin Ladin'in ölüm haberleri olduğu belirtildi.
Mayıs ayının ilk haftasını da değerlendiren rapora ilişkin açıklamada, ESET araştırmacılarının, kullanıcılara para kaybettiren Nijerya kaynaklı e-posta dolandırıcılıklarının tespit ettiğini, Libya Devlet Fonlarını konu alan bir e-postaya her 44 saniyede bir kullanıcının inandığı kaydedildi.
Usame Bin Ladin'in ölüm haberlerinin de virüslerin yayılması için kullanıldığı dile getirilen açıklamada, binlerce insanın Bin Ladin ile ilgili resim ve videoları aramasının ''Kara Şapkalı (black hat) arama motoru optimizasyonu'' adı verilen dolandırıcılığı artırdığı ifade edildi.
Açıklamada, arama motorlarının sonuçlarında yüzlerce sahte sitenin ön plana çıkmaya başladığına işaret edilerek, ESET Araştırmacılarından Aryeh Goretsky'nin, ''Bu gibi suç faaliyetleri normal hale gelmiş olsa da iyice otomatize edilmiş durumda ve arama faaliyetlerinin artması zararlı yazılımın yayılmasını da artırdı'' değerlendirmesine yer verildi.
ESET'in aynı zamanda Facebook üzerinde de gelişen aktiviteler kaydettiği belirtilen açıklamada, bunun nedeninin, Facebook'un yüz milyonlara varan kullanıcı sayısı olduğu vurgulandı.
Açıklamada, Latin Amerika'daki ESET araştırmacılarının, sanal alemdeki suçluların Facebook'un güvenlik önlemlerini aşmak için çeşitli sosyal mühendislik tehditleri kullandığını, bunlardan birinin de kullanıcıyı kandırarak, bulaşıcı bir JavaScript kodunu kopyalayıp adres çubuğuna yapıştırmalarını sağlamak olduğunu belirledikleri bildirildi.
Kulu Haber tarafından yazılan bu haber, 3098 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan KuluHaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Teknoloji Haberleri

Tümü

Aday Tanıtım

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]