• 0

20 Aralık 2012 - Anasayfa // İsveç Haberi yazdır

İsveç'teki KULU'lulara önemli bir görev!!!

İsveç'teki KULU'lulara önemli bir görev!!!

''Kulu Eğitim ve Yardımlaşma Derneği''nden 3 kişilik bir heyet ilk defa İsveç'e gelecek ve önemli programlar gerçekleştirecek! İşte programların tarihi...

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

ATİLA ALTUNTAŞ/STOCKHOLM
 
Kulu İlçesi 60’li yillardan dan itibaren, İsveç ve  dünyanın çeşitli ülkelerine 60 bin insanını göndererek yoğun bir göç dalgasına tanık oldu. Sosyolojik bir olgu olarak, Kululuların boşalttıkları yerleri, ''iş ve aş'' peşinde olan Karadeniz ve Doğu Anadolu'dan gelen vatandaşlarımız doldurdu. Bu hızlı göç dalgası toplumda büyük bir alt üst kimlik meydana getirirken, diğer yandan sosyal devletin yetersizliğinden kaynaklanan zor yaşam koşullarıyla mücadele etmeyi zorunlu kıldı.

Ve bu durum Kulu'da yardımlaşma ve dayanışma için kurulacak bir derneğin ya da derneklerin önemini bir kaç kat daha artırıyordu...

İşte bu bağlamda geçde olsa Kulu'da 2009 yılında Kurulan ''Kulu Eğitim ve Yardımlaşma Derneği'' büyük bir açığı kapattı. 4 yıl boyunca bir çok hayırlı işe imza atan dernek, emekli öğretmenler, çeşitli devlet kademelerinde emekli olmuş Kulu sevdalılarının oluşturduğu şeffaf bir oluşum... Basından da takip edildiği gibi gerçekten Kulu'da büyük bir açığı kapattı. Gerek maddi durumu yetersiz üniversitelere verdikleri burs yardımı, gerek Kulu'da ilk ve orta dereceli okullarda okuyan fakir öğrencileri tespit ederek ihtiyaçları giderme de önemli bir açığı kapattı.

Diğer taraftan yazın özellikle gurbetten gelen Kululuları bir araya getirerek, kopmaya yüz tutmuş sosyal bağların tamirine yardımcı olacak geceler düzenleyerek insanlarımızı kaynaştırırken, diğer taraftan da verdikleri dev iftar yemekleri ve aşure gününde dağıttıkları aşure tatlıları ile unutmaya yüz tutan geleneklerimizi yeniden canlandırdı...


Daha bir çok hayırlara vesile olacağına inandığımız ''Kulu Eğitim ve Yardımlaşma Derneği''nden 3 kişilik bir heyet ilk defa İsveç'e gelecek. Dernek adına İsveç'teki hemşerileri ile biraraya gelecek, hemde bu derneğin daha iyi hizmet etmesi için bir takım maddi ve manevi katkılar bekleyecek...Dernek başkanı Gamber Demirok, yönetim kurulu üyeleri Korkut Yiğitalp ve Nurettin Görgülü 20 Aralık'dan 5 Ocak tarihleri arasında İsveç'te çeşitli etkinliklere katılacaktır. Bu etkinlikte bulunmak isteyen katkı koymak isteyen ve ya misafirlerle görüşmek isteyen 073 628 1070 nolu telefon numarasını arayarak Korkut Yiğitalp'le irtibata geçebilirler.

''Kulu Eğitim ve Yardımlaşma Derneği''nin Stockhom Programı

22 ARALIK RINKEBY DERNEGI SAAT 13.00
23 ARALIK FITTJA DERNEGI SAAT 13.00
24 ARALIK TENSTA DERNEGI SAAT 13.00
25 ARALIK HANDEN CAMISI SAAT 13.30
25 ARALIK ISVEC KULU GELISIM VAKFI ADINA YEMEK SAAT 18.00
VRETTENV.6 T-BANA VRETEN (YEMEK HERKESE ACIKTIR)

 
Atila ALTUNTAŞ tarafından yazılan bu haber, 5215 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan KuluHaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer İsveç Haberleri

Tümü

Aday Tanıtım

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]