• 0

09 Ocak 2013, 19:06 - Anasayfa // Kulu Kültür / Sanat Haberi yazdır

İşte Kulu'nun en büyük Din alimi!

İşte Kulu'nun en büyük Din alimi!

İşte Kulu'nun en büyük Din alimi!

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

 Nasuh Talayhan Hoca 1864 yılında Kulu`da doğdu. Babası Selim Efendi aslen Sivaslı olup, kardeşleri yüzünden çıkan anlaşmazlık yüzünden önce Konya`ya daha sonra Kulu`ya gelerek yerleşmiştir. Selim Efendi, oğlu Nasuh Talayhan`i okul cağına gelince yetişmesi için Konya`ya göndermiştir. Nasuh Talayhan Konya´da medrese eğitimi görmüş, meşhur alimlerden Tavaslı hocadan dersler almıştır. Eğitimini basari ile tamamlayan Nasuh Talayhan Hoca, Kulu´ya dönerek Kulu merkez camiinde halka vaazlar vermeye başlamıştır. Nasuh Hocanın, söylemek istediklerini çok iyi anlatan, çok iyi ifade eden ve dikkatleri çeken bir konuşma üslubunun olduğu rivayet edilmektedir. Ayrıca, Arapça ve Farsça ilimlerinde çok başarılı olduğu da söylenmektedir. 15 yıl boyunca Ankara`nın Bala ilçesine bağlı Karakeçili kasabasında Ramazan vaazlığı yapmış ve ücreti de Karakeçili halkı tarafından karşılanmıştır. Ayrıca, çiftçilik ve hayvancılıkla da uğraşmıştır. Maddi durumu yerinde olan Nasuh Talayhan Hocanın misafirleri için bir odası ve Kulu Merkez camiinin arkasında bir evi vardı. Misafirlerine karşı oldukça iyi davrandığı ve cömert olduğu söylenmektedir.Nasuh Talayhan Hoca ayrıca birçok örgenci yetiştirmiştir: İsa Bektas ( Esebey Hoca), Hacı Uludağ, Hacı Bekir Demirörs, Rahim Talayhan ve Hacı Hamit Talayhan yetiştirdiği örgencilerdendir. 5´i erkek, 6´si kız olmak üzere 11 çocuk sahibi olan Nasuh Talayhan Hoca 1949 yılında vefat etmiştir. Kendisi Kulu`nun merkez kabristanlığında yatıyor, Allah rahmet eylesin... YÜKSEK TARİHCİ-YAZAR
DEVRİM SÖNMEZ

YAZININ ORJİNALİNİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN!
 
Atila ALTUNTAŞ tarafından yazılan bu haber, 7035 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan KuluHaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kulu Kültür / Sanat Haberleri

Tümü

Aday Tanıtım

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]