• 0

27 Ocak 2013, 14:22 - Anasayfa // Kulu Kültür / Sanat Haberi yazdır

3600 yıl önce Kulu'da ne var dı?

3600  yıl önce Kulu'da ne var dı?

3600 yıl önce Kulu'da ne var dı?

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

 

KULU'NUN HITITLER DÖNEMINDE TARIMSAL ÖNEMI VE ÖNERILERIMIZ:
Hititler, M.Ö. II. Binyılda Anadolu'da hüküm sürmüş bir imparatorluktur.Kulu, Cihanbeyli ilçeleri, Hititler döneminde ZALLARA olarak biliniyordu.Bir hitit belgesinde (Bahar-Kocak, 2004:10 "Kbo 14 142:III 31-34"), Zallara’dan yani bugünkü Kulu ve Cihanbeyli İlçeleri’nden, Halep şehrinin Fırtına Tanrısına sunulmak üzere bal, susam ve susam yağı getirildiğinden söz edilmektedir.Kulu'da yetiştirilen susam, susam yağı (tahin) ve balların cok kaliteli olmasi lazım ki, Tanrılara armağan edilebilsin.Hitit belgelerinden yararlanarak, buradan Kululu çiftcilerimize, ilçe Tarım Müdürlüğüne ve Ziraat Odasi başkanliğına öneride bulunmak istiyorum.Kulu'ya Susam eksinler, arıcılık yapsınlar, teşvik etsinler denemekte fayda olduğunu düşünüyorum. Hitit döneminde, bu ürünler Kulu'da kaliteli bir şekilde yetiştirildiği belgelerde sabittir.Susam sicağı seven, çok fazla yağış istemeyen, killi, kumlu alüvyonlu topraklarda yetişen bir yağ bitkisidir.Bugday, arpa gibi hububatlardan cok cok kar getirebilecek bir üründür.

Saygılarımla
Uzman Tarihci Devrim Sönmez
KULU'NUN HITITLER DÖNEMINDE TARIMSAL ÖNEMI VE ÖNERILERIMIZ:
Hititler, M.Ö. II. Binyilda Anadolu'da hüküm sürmüs bir imparatorluktur.Kulu, Cihanbeyli ilceleri, Hititler döneminde ZALLARA olarak biliniyordu.Bir hitit belgesinde (Bahar-Kocak, 2004:10
  
Atila ALTUNTAŞ tarafından yazılan bu haber, 4512 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan KuluHaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kulu Kültür / Sanat Haberleri

Tümü

Aday Tanıtım

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]