• 0

05 Şubat 2013, 12:06 - Anasayfa // Kulu Kültür / Sanat Haberi yazdır

Bir zamanlar DERVİŞLER'in durağı KULU'ydu!

Bir zamanlar DERVİŞLER'in durağı KULU'ydu!

Bir zamanlar DERVİŞLER'in durağı KULU'ydu!

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

 

Sevgili Hemşehrilerim, günümüzde Cihanbeyli`ye bağlı, ancak Kulu`ya da yakin olması dolayısıyla önemli bulduğum bir zaviye hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum. Halk arasında Bulduk dede Tekkesi olarak bilinen yapı aslında tekke değil bir zaviyedir.

Cihanbeyli`ye bağlı Bulduk Köyünde bulunmaktadır ki, köyün adinin Bulduk dede adli zattan geldiği de açıkça görülmektedir. Zaviyeler, Tekkelere göre daha küçük yapılardır. Zaviyeler, büyük yerleşim alanları dışında kalan küçük köy ve yol güzergahları üzerinde kuruluyordu.Gelen gecen dervişlerin uğrak yeri olduğu gibi, ticaretle meşgul tüccarların kendilerinin ve hayvanlarının konaklayabileceği ve dinlenebilecekleri mekanlardı. Adeta bir kervansaray rolünü üstlenen Zaviyelerin ayrıca Eğitim yönleri de vardı. Zaviyeye gelenler güzelce banyo ettirilir, kendilerinin ve hayvanlarının karınları doğrulur ve 3 gün boyunca hiç ücret talep etmeden yedirilir, içirilir ve barındırılırdı.

Gelen derviş ve tacirler hakkında bilgiler alınır, gezdikleri yerler hakkında bilgiler de elde edildikten sonra gerekli makama bildirilirdi.
Arşivlerde Bulduk dede zaviyesinin 1600`lü yıllarda tıpkı Kulu gibi Kureysözü Kazasına bağlı olduğu ve köy halkının zaviye dar olarak kaydedildiği geçmektedir.

Saygılarımla


Uzman Tarihçi Devrim Sönmez.

Atila ALTUNTAŞ tarafından yazılan bu haber, 3833 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan KuluHaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kulu Kültür / Sanat Haberleri

Tümü

Aday Tanıtım

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.061 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]