• 0

03 Mart 2013, 14:53 - Anasayfa // Kulu Kültür / Sanat Haberi yazdır

Zeki Müren ve Aşık Veysel'in hayran kaldığı KULU'LU...

Zeki Müren ve Aşık Veysel'in hayran kaldığı KULU'LU...

Kulu'nun aşıklarından Hasan Talayhan ,1958 yılında Ankara Radyo evinin açtığı ve 3000 adayın katıldığı ses stajerliği sınavını kazandı. Sesi ve yorumu Zeki Müren ve Aşık Veysel tarafından çok beğenildi. Ama Ankara radyo evine giremedi. Uzman tarihçi Derim SÖNMEZ'den aşık Hasan Talayhan'ın hayatı...

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

 

1930 yılında Kulu’ da doğmuştur. Hasan Talayhan’ ın babası Abdurrahim bey, onunda babası Nasuh Talayhan’dır. NasuhTalayhan 1864 yılında Kulu’da doğmuş, Konya’da medrese eğitimi görmüş, Tavaslı Hocadan dersler almış büyük bir din alimiydi. Onunda babası Selim bey aslen Sivas’lı olup, Sivas’ta kardeşleri arasında çıkan anlaşmazlık yüzünden önce Konya’ya daha sonrada Kulu’ya gelerek yerleşmiştir.

Hasan Talayhan’ın babası Abdurrahim bey çiftçilikle uğraşıyordu. Hasan Talayhan 1949-1958 yıllarında Kulu’da koşum saraçlığı yaptı. 1958 tarihinden 1966 yılına kadar Kulu’da 1. mıntıka köyler katipliği görevinde bulundu. 1950’li yılların başlarında amatör olarak şiirler yazmaya başlayan Hasan Talayhan, 1956 yılından sonra profesyonel alanda eserler vermeye başladı. Eserleri aşk, ilahi aşk, insan ve tabiat sevgisi, gurbet ve sıla özlemi, nasihat ve siyaset konularını içermektedir. Günümüzde Hasan Talayhan’ın 300’e yakın eseri bulunmaktadır. Ayrıca sesi ve yorumu çok güzel olduğundan Kulu düğünlerinde aranan isimlerindendi. Kırşehir düğünlerine de misafir sanatçı olarak çağrılırdı. Genellikle Toklumenli Aşık Sait’e ve Aşık Seyfullah’a ait bozlak eserler okurdu. Hasan Talayhan 1958 yılında Ankara Radyo evinin açtığı ve 3000 adayın katıldığı ses stajerliği sınavını kazandı. Sesi ve yorumu heyet tarafından çok beğenildi.

Heyette; Zeki Müren, Aşık Veysel ve Ahmet Gazi Ayhan gibi ünlü isimlerde vardı. Ancak ilkokul 4. sınıftan ayrıldığı ve ilkokul diploması olmadığı için yarışma şartları gereği seçilemedi. Hasan Talayhan’ın sırf bu yüzden Ankara radyo evine giremeyişine en çok Zeki Müren ve Aşık Veysel üzülürler. Hasan Talayhan daha sonra “Deverek dağı” ve “Zevo’m” türkülerini TRT Repertuarına kazandırdı. Zevo’m türküsü Cihanbeyli ve Kulu yöresi kürtlerine aitti.“ Oldukça zengin bir ailenin kızı olan Zevo, fakir bir gence sevdalanır. Genç Zevo’yu ailesinden ister fakat başarılı olamayınca Zevo’yu kaçırır. Zevo’nun ailesi bu durumu bir türlü kabullenemez ve Zevo’yu gencin elinden alır.” 
Ankara yolu taşli 
Zevo’mun gözü yaşli 
Dokunmayın Zevo’ma 
Zevo’m da onbeş gardaşli... 
Gidelim Zevo’m gidelim
Bin arabaya gidelim 
Cihanbeyli’ne varınca 
Şerefli dügün edelim... 

HasanTalayhan; 1959 yılında Neşet Ertaş’la tanışma fırsatı da bulur. “ Neşet Ertaş, 1959 yilinda Kozanli Kasabasi’na misafir sanatçi olarak gelir. Ayni programa Hasan Talayhan da davetedilir. Hasan Talayhan; Ben gidiyorum emanetim Allah’a, Kara gözlüm bu ellerde kal gayrı...türküsünü söyler ve Neşet Ertaş’ın beğenisini kazanır. Neşet Ertaş, Hasan Talayhan’ı beraberinde götürüp şöhret yapmak ister. Ancak; ailesinin ve çevresinin baskılarından olsa gerek, Hasan Talayhan bu teklifi değerlendiremez.” HasanTalayhan; 1958 tarihinden 1966 yılına kadar Kulu’da I.Mıntıka köyler katipliği görevinde bulundu. Daha sonra görevinden istifa ederek 1966 yılında İsveç’e, 1970 yılında Danimarka’ya ve1972 yılında da Almanya’ya gitti. Burada 600 kişi kapasiteli bir balata firmasında asbest tehlikesine karşı uzun yıllar çalıştı ve bu iş yerinden emekli oldu. Avrupa ülkelerinde kaldığı süre içerisinde bin bir türlü güçlüklerle karşılaştı. Hasan Talayhan, eşi Nazlı Hanım ile birlikte yılın altı ayını Almanya’da, diğer altı ayını da Türkiye’de geçirmekte iken 22 Ocak 2002 tarihinde Almanya’da kansere yenik düşerek aramızdan ayrıldı. Allah Rahmet Eylesin.


Uzman Tarihçi Devrim Sönmez

 

538262_10200199713148621_879937758_n-(1).20130214013952.jpg

Atila ALTUNTAŞ tarafından yazılan bu haber, 7718 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan KuluHaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kulu Kültür / Sanat Haberleri

Tümü

Aday Tanıtım

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]