• 0

13 Mart 2013, 22:06 - Anasayfa // Kulu Kültür / Sanat Haberi yazdır

İsmet İnönü'nün övdüğü Kululu gazi!

İsmet İnönü'nün övdüğü Kululu gazi!

İsmet İnönü'nün övdüğü Kululu gazi!

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

 

Bekir Yücel, 1893 yılında Kulu'da doğmuş, Konya'da medrese eğitimi almıştır.10 sene askerlik görevi yapmış, bunun 6 senesini bil fiil harp yaparak geçirmiştir. En son askerlik görevini Afyon dolaylarında topçu çavuşu olarak yapmıştır." İsmet İnönü bir gün tabur denetlemesi yapar. Bekir Yücel'inde içinde bulunduğu topçu taburunu denetler. Bekir Yücel'e arka arkaya 7 atış yaptırır ve sonra onu huzuruna çağırtır. Bekir Yücel, ilk önce çok korkar, hedefi bulamadığını ve bunun için İsmet Paşa’nın kendisini çağırdığını düşünerek endişe içerisinde İsmet Paşa’nın huzuruna çıkar. Ancak; Bekir Yücel attığı 7 atışın 7 sinide hedeflerine tam isabet ettirmiştir. Ismet Paşa’nın övgülerine nail olur ve diğer çavuşlara onu tebrik etmelerini söyler." Daha sonra Bekir Yücel, Afyon Tınaztepe'de Yunan mevzilerini top ateşine tutması için görevlendirilir. Yunanlilar çok iyi mevzilenmişlerdir, Yunan kuvvetleri "Türkler bizim mevzilerimizi 7 senede gecerlerse, 7 günde gecmis gibi sevinsinler" gibi sözlerle mevzilerine övgü yağdırırlar. Ancak; Tınaztepe'deki bu mevzileri Türk kuvvetleri taarruzun 4. gününde ele geçirirler. Bu zaferde Şıh Bekir Yücel'in düşman mevzilerine attığı başarılı top atışları çok etkili olur. Mevzileri bozulan düşman kuvvetlerini önlerine katarak kovalarlar ve denize dökerler.Savaş sonrasında Bekir yücel, İstiklal gazisi olarak memleketi Kulu'ya döner.Daha sonra İstiklal Savası Gazilik Madalyası kendisine verilir. Kulu'nun yetiştirdiği bu güzide evlada Allah'tan rahmet diliyoruz...
Uzman Tarihçi Devrim Sönmez

538262_10200199713148621_879937758_n-(1).20130214013952.jpg

 
Atila ALTUNTAŞ tarafından yazılan bu haber, 9678 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan KuluHaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kulu Kültür / Sanat Haberleri

Tümü

Aday Tanıtım

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]