• 0

15 Nisan 2013, 18:33 - Anasayfa // Kulu Kültür / Sanat Haberi yazdır

Ermenilerin kışkırtması ile İngiliz askerlerinden işkence gören KULULU Gazi

Ermenilerin kışkırtması ile İngiliz askerlerinden işkence gören KULULU Gazi

Ermenilerin kışkırtması ile İngiliz askerlerinden işkence gören KULULU Gazi: Hasan YILDIZ

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

  1. Dünya savaşın da Mısır'da İngiliz askerlerine esir düşen ve 15 yıl esir hayatı yaşayan, işkence gören en son olarak gözü kör edilen, İnneci Halit'in babası Gazi Hasan YILDIZ'IN çilelei hayatı.

'' Öldü'' diye ümit kesilen ve uzun yıllar sonra evine dönen Gazi Hasan YILDIZ'IN hanımı Saniye YILDIZ, eşinin eve dönüş hikayesini Skogås Türk Kültür Derneği Başkanı Taner YILDIZ'A şöyle anlatır.

Uzun zamandır haber alamadıklarından dolayı harpte şehit düştüğünü sandıkları büyük Gazi Hasan YILDIZ, bir sabah evine geliyor. Saniye ebe çok bitkin, yıpranmış ve yaşlanmış olan Hasan dedeyi tanıyamıyor ve yabancı birisi sanarak kapıyı kapatıp içeriye kaçıyor.

Hanımının kendisini tanıyamadığını anlayan Hasan dede ; 'Saniye, Saniye tanımadın mı beni, ben senin kocan Hasanım' diyor. Bunun üzerine tekrar dışarı çıkan Saniye ebe daha yakından inceleyerek bakınca tanıyor ve eve alıyor. Daha sonra Hasan dede namazını kılmak için abdest alacağını söylüyor. Saniye ebe ibrikle suyu getirip adet olduğu üzere kocasının eline döküyor, ellerini yıkadıktan sonra yüzünü yıkamaya başladığında, suyu yüzüne çarpınca birden bire önüne bir 'Cam Göz' düşüyor, Saniye ebe çok korkuyor, o arada Hasan dede yere düşen 'takma gözünü' hemen yerden alıp tekrar göz çukuruna yerleştiriyor.

İşte Saniye ebe ilk kez o an kocasının bir gözünü kaybettiğini anlıyor ve ağlamaya başlıyor. Dayanılmaz acılar çekmiş, uzun yıllar ailesine yurduna hasret kalmış ve bedenen tükenmiş olan metanetli Gazi Hasan dede hanımına sarılarak onu teselli ediyor. Harp bittikten sonra da Hasan dedeye İstiklal Savaşı gazisi madalyası veriliyor ve gazi maaşına 

bağlanıyor.

Yıldızlar kabilesinin tek İstiklal Harbi gazisi olan kahraman Hasan dede, savaşın ve daha sonra acımasız İngiliz esaretinin bedeninde açtığı onulmaz yaralara daha fazla dayanamayıp hastalanıyor ve bir kaç yıl sonra hakkın rahmetine kavuşuyor...... İşte benim Saniye ebeden defalarca dinlediğim hikayesi bu... Taner YILDIZ


Kahraman Gazi Hasan Yıldız'ın ve binlerce mehmetçiğimizin Ermeniler tarafından kışkırtılarak kör edilmelerinin vahşetini okumak için tıklayın:


http://www.kuluhaber.net/yazar.asp?yaziID=2870&Baslik=uzerimdeki-tarihi-emaneti-burada-acikliyorum

LİNK AÇILMIYORSA SAĞ TARAFTAKİ YAZARLAR BÖLÜMÜNDE ATİLA ALTUNTAŞ'IN KÖŞESİNDEN OKUYABİLİRSİNİZ...
Atila ALTUNTAŞ tarafından yazılan bu haber, 6116 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan KuluHaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kulu Kültür / Sanat Haberleri

Tümü

Aday Tanıtım

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.033 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]