• 0

18 Nisan 2013, 15:36 - Anasayfa // Kulu Kültür / Sanat Haberi yazdır

''KULU"nun geçmişi talan edilmesin Lütfen sahip çıkalım!

''KULU

''KULU"nun geçmişi talan edilmesin sahip çıkalım! diye öeneri de bulunan Skogås Türk Kültür Derneği Başkanı Taner YILDIZ, duyarlı vatandaşları KULU'NUN sembolü olan mermer koltuğa sahip çıkmaya davet etti.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

  Kulunun tek tarihi eseri çürümeye terkedilmiş, Kulululardan ilgi bekliyor.

Kulu çoğu alanda olduğu gibi özellikle tarihi eser konusunda çok fakir bir ilçemizdir.

Devrim Sönmez'in sınırlı çalışmalarıyla tespit edilebilen Kulu ve çevre köylerinde ki eski çağlara ait tek tük tarihi eserede sahip çıkılmamış ve kaderlerine terkedilmişdir.

Bunların içinde tartışmasız her Kululunun bildiği ve içindeki beylik arzusunu tatmin etmek için bir kaç dakikalığına da olsa muhakkak oturduğu, Merkez Cami önündeki pembe filizli beyaz mermerden yapılmış meşhur taş koltuktur.

Sahibi ve ne için kullanıldığına dair değişik söylentiler vardır.

Sanırım hala hangi döneme ait olduğu, hangi yörenin mermerinden kimler tarafından yapılmış olacağını tespit etmek içinde herhangi bir bilimsel çalışma yapılmamıştır.

Yıllar öncesinden koruma altına alınması gerekirken, hiçbir kurum ve belediye tarafından ilgi gösterilmeyen mermer koltuk, doğanın acımasız koşullarına yenik düşmüş, aşınmış, yer yer çatlamış, çatlaklar yarıklara dönüşmüş ve belki de bu gidişle önümüzdeki bir kaç yıl içerisinde daha fazla dayanamayıp olduğu yere bir

çakıl yığını gibi yığılıp kalacaktır.

Değersiz görülüp bir köşeye atılan ve aslında pek de çok örneği olmayan el yapımı özgün biçimli bu taş koltuk/taht, bana göre paha biçilmez değerde bir eserdir.

İlk iş olarak hemen bulunduğu yerden alınarak kapalı bir alana kaldırılmalı, sanat tarihçisi bilim adamı ve arkeologdan oluşacak bir gruba inceletilmeli, röliyefi çıkartılmalı, bir üniversitenin ilgili bölümünde uzmanlarca onarılıp restore edilmelidir.

Kulu'da mutlaka kurulması gereken müze açılana kadar da

ya hükümet konağındaya da belediye binasında korunmalıdır.

Duyarlı Kululular tarafından bu ve benzeri kültürel varlıklarla ilgilenecek bir dernek ya da vakıf zaman geçirmeden mutlaka kurulup faaliyete geçmelidir.

Elimizde tek kalan eser bu taş koltuktur. Özgün mimarili, ahşap tavan ve süslemeli Merkez cami yıkılıp yok edildi, Derviş efendi konağı yakılıp yok edildi, geriye sadece henüz parçalanıp yokedilmemiş bu mermertaş koltuk kaldı..

Bari bunu kurtaralım, lütfen ne olur...!


TANER YILDIZ

98049636_silivri.jpg


 
Atila ALTUNTAŞ tarafından yazılan bu haber, 6426 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan KuluHaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kulu Kültür / Sanat Haberleri

Tümü

Aday Tanıtım

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]