• 0

02 Haziran 2013, 20:05 - Anasayfa // Sağlık Haberi yazdır

ULUSAL FENİLKETONÜRİ GÜNÜ

ULUSAL FENİLKETONÜRİ GÜNÜ

Ülkemizde her yıl 1 Haziran "Ulusal Fenilketonüri Günü" olarak kabul edilmiş olup bu günde konunun önemini anlatan bazı etkinlikler gerçekleştirilmektedir. Bu şekilde tedavi edilmediğinde sonuçları son derece ağır olan bu hastalık için toplumsal duyarlılık oluşturulmaya çalışılmaktadır.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

 

   Yenidoğan çocukların doğduktan 2-3 gün sonra topuklarından kan alınarak bazı doğumsal metabolizma hastalıklarının erken teşhis ve tedavisi mümkündür. Bunlardan en önemlisi “FENİLKETONÜRİ HASTALIĞI”dır.Türkiye fenilketonüri hastalığının en sık görüldüğü ülkeler arasındadır ve 4000’de bir sıklığı vardır.

   Ülkemizde bu kadar sık görülüp erken tanı ile tedavisi mümkün olan Fenilketonüri Hastalığı Türkiye'de Yenidoğan Taraması Bakanlığımızın sorumluluğunda üniversitelerin desteğiyle 1987 Fenilketonüri Tarama Programı ile başlatılmıştır. Ülkemiz için yenidoğan taramasında milat olan Ulusal Yenidoğan Tarama Programı ise 25 Aralık 2006 tarihinde Sağlık Bakanlığı tarafından ülkemizdeki yenidoğanların Fenilketonüri ve Konjenital Hipotiroidi yönünden taranması amaçlanmıştır. 2008 Ekim ayı sonunda da panele Biyotinidaz Eksikliği eklenmiştir. . Kalıtsal olan bu hastalığın ülkemizde sık görülmesinin sebeplerinden birisi de akraba evliliğidir. Genlerle geçen bu hastalıkta anne baba sağlam ama taşıyıcı olması ile birlikte çocuklarda görülmesi sıklığı artıyor.

   Fenilketonüri Hastalığı kalıtsal metobolik bir hastalıktır. Fenilalanin insan vücudu için gerekli fakat fazlası beyin için zararlıdır. Çocuğun motor gelişimini yavaşlatır ve zeka geriliğine sebep olur..

   Erken tanı konulmaz ve tedaviye başlanmaz ise, bebeklerde yeteri kadar kilo almama, büyümenin yavaş olması, , kusma çevreye ilginin az olması, kafanın küçük olması görülebiliyor. Bebek 2 aylık olunca başını tutamıyor, gülücük atamıyor. Zamanı gelince emekliyemiyor, oturamıyor, konuşması gecikiyor ve yürüyemiyor. Çocuğun bütün hayatı etkileniyor.

   Bunları önlemek amaçlı tarama programı kapsamında her yenidoğan bebekten doğumdan 2-3 gün sonra topuğundan özel filtre kağıdına bir kaç damla kan alınıyor. Alınan kan bu Sağlık Bakanlığı “Yenidoğan Tarama Merkez” lerine gönderiliyor. Tarama testi şüpheli bulunan bebekler merkeze davet edilerek ileri testler yapılıp hastalığın olup olmadığı kesinleştiriliyor. Hasta olan bebeklerin hemen tedavisine başlanıyor.

   Tarama testi için topuk kanı doğum yapılan hastaneler, tüm aile sağlığı merkezleri tarafından alınmaktadır.

   Tarama programı kapsamında olan Fenilketonüri Hastalığı erken tanı konulduğunda tedavi edilebilen bir hastalıktır.

          Değerli Anne ve Babalar:

Çocuğunuzun geleceğini karartmamak ve sağlıklı bir yaşam sürebilmesini sağlamak için doğumdan 2-3 gün sonra topuğundan alınacak iki damla kanı esirgemeyin!!!

Her şey sağlıklı nesiller için…

                                                                     KULU İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
Kulu Haber tarafından yazılan bu haber, 4960 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan KuluHaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Sağlık Haberleri

Tümü

Aday Tanıtım

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]