• 0

19 Haziran 2013, 16:21 - Anasayfa // Sağlık Haberi yazdır

AŞIRI SICAKLARDA ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

AŞIRI SICAKLARDA ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

Kulu İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından aşırı sıcaklarda alınması gereken önlemler konusunda uyarılarda bulunuldu.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

 

   Yapılan açıklamada; aşırı sıcaklar çeşitli sağlık problemlerini de beraberinde getirmektedir. Sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücut ısısı artmakta ve metabolizma bu yeni duruma uyum sağlamaya çalışmaktadır.Yaşlılar, bebekler ve kronik hastalığı olanlarda terleme mekanizması ile vücut ısısı dengede tutulmaya çalışılır. Ancak aşırı sıcaklarda sadece terleyerek vücut ısısının dengede tutulması her zaman mümkün olmayabilir. Yine ortamdaki nem oranı yüksekse terleme suretiyle vücut ısısı yeterli düzeyde düşmeyebilir. Ayrıca şişmanlık, herhangi bir hastalığa bağlı yüksek ateş, aşırı sıvı kaybı, kalp hastalığı, ruh ve sinir hastalığı, alkol ve uyuşturucu madde kullanımı ile tedavi amaçlı bazı ilaçların (tansiyon düşürücüler, idrar söktürücüler vb.) kullanımı da sıcak havalarda terlemeyi etkileyen diğer faktörlerdendir. Bu gibi durumlarda yükselen vücut ısısı beyin ve diğer hayati organlarda hasara yol açabilir. Sıvı dengesini sağlamak için susamayı beklemeden günde en az 2-2.5 lt (erişkinler için) su, ayran, meyve suyu gibi sıvılar tüketilmelidir. Gazlı, kolalı, kafeinli, alkollü içeceklerden mümkün olduğunca uzak durulmalı.

   Sıcak günlerde saat 10.00 ile 16.00 arası mümkün olduğunca dışarı çıkılmamalı.

Aşırı sıcaklardan en çok etkilenen gruplar:

Dört yaşından küçük çocuklar;

Yalnız yaşayan 65 yaş ve üzerindeki yaşlılar,

Bakıma ihtiyacı olanlar,

Hamileler,

Aşırı kilolular,

Açık alanda çalışanlar,

Kronik hastalığı (Diyabet, Kalp-Damar hastalıkları, beyin-damar hastalıkları, psikolojik hastalıklar, kronik solunum sistemi hastalıkları, karaciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları) olanlar,

Sürekli ilaç (özellikle tansiyon düşürücü, idrar söktürücü, depresyon ve uyku ilaçları) kullanan kişiler,

Sokak çocukları ve evsizlerdir

        KULU İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

Kulu Haber tarafından yazılan bu haber, 3639 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan KuluHaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Sağlık Haberleri

Tümü

Aday Tanıtım

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]