• 0

27 Temmuz 2013, 15:10 - Anasayfa // Sağlık Haberi yazdır

Kansere karşı vatandaşlar uyarıldı

Kansere karşı vatandaşlar uyarıldı

Kulu İlçe Sağlık Müdürlüğünce vatandaşlar kansere karşı bilgilendirildiler.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

 

Yapılan açıklamada; Kanser, erken teşhisle tedavisi olan önemli bir halk sağlığı sorunudur. Eğitim, bilinçlendirme ve tarama programlarıyla kanseri önlemeye yönelik önemli mesafeler alınmıştır.

 Dünyada her yıl 12.7 milyon insana kanser  tanısı konulmakta ve 7.6 milyonu kanserden ölmektedir. Önlem alınmazsa, dünya genelinde kanser yükünün artarak 2030 yılında 26 milyon yeni tanı kanser vakasına ve 17 milyon ölüme ulaşacağı tahmin edilmektedir.

Kanserlerin yüzde 5 ile 10’nu genetik faktörlere, yüzde 90 ile 95’i de özellikle obezite, sağlıksız beslenme, sigara ve alkol olmak üzere çevresel faktörlere bağlı gelişmektedir. Bireylerin yaşam alışkanlıklarında yaptıkları değişikliklerle, çevresel faktörler kontrol altına alınabilinir.

İçinde bulunduğumuz yaz aylarında kanser açısından risk faktörleri ve alabileceğimiz tedbirleri şöyle özetleyebiliriz;

 Obezitenin birçok kanserle ilişkisi yapılan çalışmalarda kanıtlanmıştır. Sağlıklı beslenme, kanserde önleyici tedavi olarak düşünülmelidir. Aşırı tuz, şeker, yağ , dondurma ve gazlı içeceklerin  tüketiminden kaçınılmalı, mümkün olduğunca sıvı olarak (su,ayran,soda,taze sıkılmış meyve suyu vb.) tüketilmeli,taze sebze ve meyve, uygun koşullarda (ızgara veya fırın) pişirilmiş et  tüketimi yapılmalıdır.

 Düzenli fiziksel aktivite ile kalın bağırsak kanseri riskini yaklaşık yüzde 50,meme kanseri riskini yaklaşık yüzde 40 azaltmaktadır. Bu nedenle haftada 3-4 kez 30-60 dakika yürüyüş veya egzersiz yapılmalıdır.

Güneşin faydalı etkisinin olduğu kadar, zararlı etkilerinin olduğu da unutulmamalıdır. Ultraviyole ışınlarının en yoğun olduğu 11.00 ile 15.00 saatleri arasında doğrudan güneşe çıkılmamalı, gün içerisinde dışarı çıkılması gerekirse, geniş kenarlı ve sık dokuması olan şapka, açık renkli ve sık dokulu giysiler giyilmesi gerekmektedir.    

 Kansere karşı önleyiciliği kanıtlanmamış olduğundan güneşe çıkarken koruyucu faktörlü kremlerin kullanılıp, güneşte uzun süre kalabilineceği düşüncesi akla getirilmemelidir.

Akciğer, ağız ve diğer kanserlerin en önemli sebeplerinden biri olan; sigaradan uzak durulmalıdır.

 
Kulu Haber tarafından yazılan bu haber, 4219 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan KuluHaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Sağlık Haberleri

Tümü

Aday Tanıtım

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.076 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]