• 0

03 Eylül 2013, 22:46 - Anasayfa // Sağlık Haberi yazdır

HALK SAĞLIĞI HAFTASI

HALK SAĞLIĞI HAFTASI

Her yıl 3-9 Eylül tarihleri arasında kutlanan Halk Sağlığı Haftası;nda amaç, toplumu harekete geçirmek, hayat standardını yükseltmek, hastalıkları oluşmadan önce önlemek, halk sağlığının değerini anlatmaktır.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

  İnsan sağlığının sürekliliği, hasta olmadan yaşamlarını sağlıklı bir şekilde sürdürmeleri için şu konulara dikkat etmeleri gerekmektedir: Sigara içmeyin, diğer tütün ürünlerini kullanmayın: Sigara içmek en tehlikeli alışkanlıkların başında geliyor. Önlenebilir hastalıklara en çok sigara neden oluyor. Dünyadaki ölümlerin temel nedenleri arasında, sigara üst sıralarda yer alıyor. Beslenmenize özen gösterin: Beslenmeyle doğrudan ilişkili hastalıklar var. Örneğin: Kalp hastalıkları, yüksek kan basıncı (tansiyon), şeker hastalığı, yüksek kolesterol, şişmanlık, safra kesesi hastalıkları, bazı kanser türleri. Egzersiz yapın, zinde kalın: Egzersiz yapmak, yüksek kan basıncı (tansiyon), diyabet, osteoporoz, depresyon, olası bağırsak kanseri, felç ve sırt hasarlarını azaltmaya yardımcı oluyor. Güneşin zararlı etkilerinden ve solaryumdan kaçının: Kanser tiplerinden en yaygını deri kanseridir. Güneş altında kalma ile deri kanseri arasında direkt bağlantı bulunuyor. Bu nedenle, güneş ışınlarının en zararlı olduğu saatlerde güneşe çıkılmamalıdır. Eğer herhangi bir nedenle güneş altında kalınacaksa, mutlaka koruyucu giysi giyilmeli, şapka takılmalı ve koruyucu ürünlerden uygun olanı kullanılmalıdır. Kan basıncınızı (tansiyon) dengede tutarak hastalık riskinizi azaltın: Kalp, felç ve böbrek hastalıkları riskini yüksek kan basıncı artırır. Kan basıncını kontrol altına almak için kilo verilmeli, egzersiz yapılmalıdır. Sodyum içeren besinler ve alkol az tüketilmeli. Sigara içilmemeli ve ilaçlar mutlaka hekim kontrolünde kullanılmalıdır. Meme kontrolünü aksatmayın: Kadında en sık görülen kanser meme kanseridir. 20`li yaşların başından itibaren, her ay, memelerin elle muayene edilmesi gerekiyor. 40 yaşından sonra yılda bir kez memeler hekim kontrolünden geçmeli ve mamografi çektirilmeli. Pap smear (sürüntü) testi, bağırsak ve prostat kanseri kontrolünü düzenli olarak yaptırın: Rahim kanseri, düzenli yapılan pap smear (sürüntü) testiyle ortaya çıkartılabiliyor. İlk pap smear (sürüntü) testinin, aktif cinsel yaşam başladığı zaman veya 18 yaşına girildiğinde yaptırılması gerekiyor. Pap smear (sürüntü) testi başlangıçta, en az üç normal sonuç alıncaya kadar yılda bir kez yaptırılmalıdır. Aşı olun: Belli bir yaşa geldikten sonra da aşı olmak gerekebilir. Hepatit B aşısı için yaş sınırı yoktur, her yaştaki kişiye mutlaka yapılmalıdır. Yetişkinlerin, tetanos ve difteriyi tetikleyici nedenlere karşı 10 yılda bir aşıya gereksinimleri vardır. Düzenli sağlık kontrolü yaptırın: Kişinin sağlık durumu yıldan yıla değişiklik gösterebilir. Herkesin aynı testi ve muayeneyi yaptırması yerine, kişiye özel testler yapılması gerekir. Kişi için doğru olan muayene ve testler, bununla birlikte risk içeren faktörler hakkında hekimden bilgi alınmalıdır. SAĞLIK İÇİN HAREKET EDELİM… İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ (KULU TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİ)  
Kulu Haber tarafından yazılan bu haber, 3986 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan KuluHaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Sağlık Haberleri

Tümü

Aday Tanıtım

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]