• 0

15 Eylül 2013, 23:15 - Anasayfa // Sağlık Haberi yazdır

İsveç'te yayaşanlar isteğe bağlı Türkiye'de tedavi olabilecekler...

İsveç'te yayaşanlar isteğe bağlı Türkiye'de tedavi olabilecekler...

İsveç'te yaşayan ve tüm dahili- cerrahi hastalıklar ile göz, cilt, ortopedi, fizik tedavi, romatizma, tüp bebek, uyku ve psikolojik rahatsızlıkları bulunan vatandaşlarımız isteğe bağlı tedavilerini Türkiye'de yaptırabilmeleri için anlaşmaya varıldı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

 

İsveç Sağlık Bakanlığının aldığı kararlar doğrultusunda bir seneden beri  İsveç vatandaşı hastalar isteğe bağlı olarak AB ülkelerinde tedavi olabiliyorlardı. Bu senenin başından itibaren bu ülkeler arasına, Başbakanlığımızın İsveç Sağlık Bakanlığı ile yapmış olduğu çalışmalar neticesinde, Türkiye’de eklendi. 1 Ekimden itibaren yürürlüğe girecek olan yeni yasa ile bu hizmetten yararlanmak isteyenlere kolaylıklar sağlanacağı ve tedavi, yol ve konaklama masraflarının devlet tarafından karşılanacağı bildirildi. 

Bu gelişmeler doğrultusunda Türk Sağlık Firması YOULİFE gerek Türkiye gerekse İsveç Sağlık Bakanlığı ile müzakerelerde bulunarak, her iki tarafında Türkiye’ýe İsveç´ten hasta transferi konusunda destek aldı ve İsveç Sosyal Sigortalar Kurumu ile yardımlaşma kararı aldı.

Youlife şirketinin ortaklarından ve İsveç Sorumlusu Dr.Harun Uzel ” yeni çıkan bu yasa ile İsveç vatandaşı ve oturumu olan hastaların isteğe bağlı olarak Türkiye'de sağlık hizmetinden faydalanabileceğini ve tedavi, yol ve konaklama masraflarının devlet tarafından karşılanacağını” belirtti. 
Bu işlem için hastaların Youlife şirketine bir miktar para ödedikten sonra (organizasyon işlemleri için),
İstanbul'da sağlık kadrosu ve teknik donanımı ile en üst kalitede olan 3 hastane ve Ankara´da 1 hastane ile anlaştıklarını belirten Uzel, ''bize başvuran hastaların sağlık sorunları ile ilgili durumu gözden geçirip anlaşma yaptığımız en uygun hastaneye yönlendireceğiz'' şeklinde konuştu. Uzel, Hasta grubu olarak tüm dahili ve cerrahi hastalıklar ile göz, cilt, ortopedi, fizik tedavi, romatizma, tüp bebek, uyku ve psikolojik rahatsızlıklar öncelikli olarak değerlendirilmeye alınacağı fakat estetik ve kozmetik rahatsızlıkların bu kapsama girmeyip bu haktan yararlanılamayacağını söyledi.

Sağlık hizmetinin içinde Afyon'da kaplıca tedavisinin de bulunduğunu söyleyen Uzel, 
Afyon'da 5yıldızlı bir kaplıca-oteli ile anlaşma yaptık. Otelin kadın ve erkek ayrı olmak üzere kaplıca havuzları ve rehabilitasyon merkezi var, ve bu merkezde tıbbi donanım olarak daha önce hiç görmediğim çok yüksek düzeyde tıbbi donanım mevcut. Buraya özellikle romatizma hastaları, cilt hastaları ve fizik tedavi gerektiren bel fıtığı, boyun fıtığı gibi hastalarımızı yönlendireceğiz'' ifadelerini kullandı.

Sağlık hizmetlerinden, hem İstanbul hem de Afyon’dan yararlanabilmek için en önemli şartın İsveç vatandaşı ya da İsveç'te oturum izni olması gerektiğinin altını çizen Uzel, ''Türkiye’de tedavi olmak isteyen hastalarımızın yapacağı şey, bize sağlık organizasyonunu onlar adına halledebilmek için vekâlet(fullmakt) vermek.  Daha sonra ulaşım, konaklama ve hastane hizmeti organizasyonunu biz organize edeceğiz.
 Hastadan organizasyon ve doğru tedavi merkezine yönlendirme çalışması olarak, 10 bin kron  ücret  talep edeceğiz. Vekâleti aldıktan sonra, hasta adına Sosyal Sigortalar Kurumu (Försäkringskassa) ile temasa geçilerek, planlanan tedavi ve masrafını (bilet parası -TURK HAVA YOLLARI, konaklama-otel  ve hastane tedavi masrafları) sunacağız. Sosyal Sigortalar Kurumu planlanan tedaviyi ve masrafını karşılamayı onaylayıp belgeyi bize verdikten sonra, diğer işlemleri biz yapacağız. 
Hastanın ayni zamanda yanında bir kişi refakatçi götürme hakki da olacak. Onunda yol ve otel masrafları Sosyal Sigorta Kurumu tarafından karşılanacak.

Bütün bu işlemler sırasında hasta ilk müracaatta ödeyeceği 10 bin kron (4 aya kadar taksit imkani) ücret dışında kesinlikle başka bir ücret ödemeyecek. Talep edilen bu ucret; 1-Hastanın sağlık ocağından alınan evrakları (journalleri) sonrası läkarkonsultation(doktor konsültasyonu) 2-Journallerin Türkçeye çevrilerek Türkiye deki ilgili kuruma gönderilmesi 3-Türkiye´de havaalanından otele, otelden hastaneye ve hastaneden tekrar havaalanına transfer işlemleri 4- Hastanın Türkiye’de hastaneye ilk müracaat ettiğinde ödemesi gereken hasta muayene ücreti (patientavgift) ve 5-Türkiye de tedavi bittikten sonra alınacak epikriz(doktor raporu) in burada İsveççeye çevrilerek hastanın bağlı bulunduğu hastane-sağlık ocağına iletilmesi ile 6-yapılan yazışmalar-görüşmeler, karşılığında ödenecek. Yukarıda söylediğimiz bu işlemler için hastadan kesinlikle başka bir ücret talep edilmeyecek. Ayrıca firmamızın hediye paketi olarak, hastalarımıza bedava CHECK-UP hizmeti vereceğiz.’’Şeklinde konuştu.

Bu büyük hizmetin çok basit ve kolay olduğunu söyleyen Uzel, ‘’Bu iş için İki şart var .1-Bize vekalet verilecek. 2- İsveç oturumu olacak. Talep olursa Kululu hemŞehrilerimiz için Ankara’dan da bir hastane ile anlaşma imzaladık. Böylece tedavi sonrası bir gün de olsa Kuluya gidip akraba ziyareti yapılabilir, ya da akraba-tanıdıkları hastalarımızı Ankara da ziyaret edebilirler.'' dedi.

Şirketler, üniversiteler ve akademisyenler için ayrıca  İstanbul’da kongre ve gezi organizasyonlar yapmayı planladıklarını kaydeden Uzel, İstanbul’da birkaç tane 5yıldızlı otel ile anlaşma yaptık. Bütün organizasyon (kongre, ulaşım, konaklama ve gezi turları) bizim tarafımızdan organize edilecek.'' dedi. 

Ayrıca Türkiye'de tatilini sakin ve doğa ile baş başa geçirmek isteyenler için sahil kenarında bir tatil-köyü kiraladıklarını belirten Uzel, ''Muğla-Datca da denize sıfır 300 villalık bir mahallenin kullanım hakkini devraldık ve özellikle yaz aylarında, emekliler ve ailesi ile tatil yapmak isteyenler için bu villaları kiraya vereceğiz. Villaların ortak kullanım havuzları mevcut ve hapsi dayalı-döşeli.'' şeklinde konuştu.

Genis bilgi icin www.youlife.se veya 0706607167 ye ulasip bilgi alinabilir.

 

Atila ALTUNTAŞ tarafından yazılan bu haber, 5227 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan KuluHaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Sağlık Haberleri

Tümü

Aday Tanıtım

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]