• 0

30 Eylül 2013, 21:20 - Anasayfa // Sağlık Haberi yazdır

DÜNYA YAŞLILAR GÜNÜ

DÜNYA YAŞLILAR GÜNÜ

1 Ekim, 1990 yılında Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Yaşlılar Günü olarak ilan edilmiştir.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

 21. Yüzyılın en önemli demografik olgulardan birisi nüfusumuzun yaşlanmasıdır. Dünyada insanlar daha uzun yaşamakta, doğum oranları azalmakta ve yaşlı nüfus sayısal olarak artmaktadır. Gelişmiş ülkelerde daha belirgin olan yaşlanma olgusu, artık gelişmekte olan ülkeler açısından da önem kazanmakta olup ülkemizde yaşlı nüfus giderek artmaktadır. Nüfus yaşlanması, sağlıktan sosyal güvenliğe, eğitime, iş imkânlarına ve aile hayatına kadar toplumun her yönünü etkilemektedir. Dünya Sağlık Örgütü Yaşlılığı 65 yaşından sonraki dönem olarak tanımlanmaktadır. Yaşlılık dönemi üçe ayrılmaktadır. Genç yaşlılar (65-74 yaş) Orta yaşlılar (75-84) İleri derecede yaşlılar (85 yaş ve üzeri).Yaşlı nüfusun artışı, “gelişmişlik göstergesi” olarak kabul edilmektedir.2000 yılında dünyada 600 milyon olan 60 yaş üzeri nüfusun, 2050 yılında 2 milyara ulaşması beklenmektedir. Yaşlılarda vücut direnci düşer, hastalıklara yakalanma riski artar. Yaşlılık döneminde kalp ve damar hastalıkları, inme, kanser, kas ve iskelet sistemi hastalıkları (kemik erimesi, kireçlenme, ağrı), görme ve işitme kaybı, düşme, istismar ve ihmal gibi sorunlar çok görülmektedir. Kadınlarda özellikle menopozdan sonraki dönemde yoğun bir şekilde kemik kayıpları ortaya çıkar. Bu kayıplara bağlı olarak boy kısalmaları, omurlarda çökmeler, hatta kırıklar olabilir. Unutulmamalıdır ki; geçmiş ile gelecek arasında köprü kuran ve kültürümüzü ve değerlerimizi yarınlara aktarmamızı sağlayan yaşlılarımız en değerli varlıklarımızdır.
Kulu Haber tarafından yazılan bu haber, 4566 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan KuluHaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Sağlık Haberleri

Tümü

Aday Tanıtım

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.092 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]