• 0

21 Kasım 2013, 13:45 - Anasayfa // Sağlık Haberi yazdır

20 KASIM DÜNYA KOAH GÜNÜ

20 KASIM DÜNYA KOAH GÜNÜ

Kronik (müzmin veya süreğen) Obstrüktif (tıkayıcı) - hava yollarında tıkanıklık, Akciğer Hastalığı, akciğerlerin kronik ilerleyici bir hastalığıdır.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

 

    Nefes darlığınız varsa, öksürük ve balgam yakınmalarınız sık sık tekrarlıyorsa,

    SİGARA içtiyseniz veya halen içiyorsanız,

    KOAH OLABİLİRSİNİZ!

 

  “KOAH dünyada 50 MİLYON KİŞİYİ etkileyen ve her yıl 3 MİLYON kişinin ölümüne neden olan bir hastalıktır.”

 

   KOAH Neden ve Nasıl Gelişir?

   Hastalığın en önemli nedeni ‘SİGARA KULLANIMI’dır.

   Sigara Kullanımı: Hastalığın en önemli nedenidir. Ülkemizde erişkinlerin yaklaşık yarısı sigara içmektedir. Sigaraya başlama yaşı, dumanın yoğunluğu, günlük ve toplam içilen miktar hastalığın gelişimini etkilemektedir. Anne ve babası sigara içen çocuklarda solunum sistemi hastalıklarına ve kronik bronşite daha fazla rastlanır.

   Otuz yaşından sonra akciğer kapasitesi her yıl azalmaya başlar. Sigara içenlerde bu azalma çok daha fazladır. Sigaranın bırakılması ile akciğer kapasitesindeki bu azalma yavaşlamaktadır.

   Meslek Nedeniyle Toz, Duman ve Çeşitli Gazların Solunması: Kömür ve diğer metallerin işçiliğinde, ulaşım sektöründe, odun işçiliği, kâğıt imalatında çalışanlarda, çimento, tahıl ve tekstil işçiliğinde hastalık görülme olasılığı daha fazladır. Bu kişiler sigara da içiyorlarsa, hastalık kaçınılmaz hale gelmektedir.

   Doğuştan Bir Faktör Eksikliği: Hastaların yaklaşık %1‘inden az bir kısmında, akciğer harabiyetini azaltan bir faktörün (alfa-1 antitripsin) genetik olarak eksikliği sonucu KOAH gelişir. Bu kişilerde sigara kullanımı hastalığın ortaya çıkışını hızlandırmaktadır.

   Pasif Sigara İçiciliği: Sigara içmeyenlerin, özellikle de çocukların, sigara içilen bir ortamda dumana maruz kalması, ileri yaşlarda astım ve KOAH başta olmak üzere solunum sistemi hastalıkları gelişme riskini artırmaktadır.

   Hava Kirliliği: Kentlerdeki hava kirliliği hem KOAH oluşumuna neden olmakta, hem de atak sıklığını artırmaktadır. Evlerde ısınma ve yemek pişirme amacıyla kullanılan çeşitli bitkisel, hayvansal kaynaklı yakıtlar, özellikle de kırsal kesimde kullanılan tezek, KOAH’a neden olabilmektedir.

   Cinsiyet: Sigara kullanımının daha fazla olması ve mesleksel maruziyet nedeniyle erkeklerde sık görülmekte iken, son yıllarda sigara içmenin artması nedeniyle kadınlarda da KOAH artmaktadır.

   KOAH’lı Bir Hastadaki Belirtiler Nelerdir?

   Hastalığın en önemli belirtileri sinsi başlayan ve giderek şiddetini arttıran nefes darlığı ve/veya kronik öksürük ve balgam çıkarmadır. Bu yakınmalar, hastalık şiddetinin arttığı ve “alevlenme ya da atak” olarak adlandırılan dönemlerde daha da belirginleşir ve hastaneye yatış gerektirebilir.

    Acaba KOAH’lı mısınız? 

Sigara içiyor musunuz?

Öksürüyor musunuz?

Balgam çıkarıyor musunuz?

Yürürken yaşıtlarınızla aynı hızı tutturmakta zorlanıyor musunuz?

Nefesiniz daralıyor mu?

    Bu sorulara cevabınız ‘EVET’ ise ‘KOAH’lı olabilirsiniz.

 

“KOAH hava yollarında tıkanmaya neden olan ve NEFES DARLIĞINA yol açan kronik bir hastalıktır.”

 

KOAH’tan Nasıl Korunulur?

 • KOAH gelişiminde en büyük etken “sigara kullanımı”dır. Kişinin kendisi sigara içmese bile, sigara dumanına maruz kalması da hastalığın oluşumunda etkilidir. Sigarayı bırakmak ya da sigara içilen ortamlarda bulunmamak, bu hastalığa yakalanmamak için ilk sırada alınması gereken önlemlerdir.

Sigara bırakmada birçok yöntem önerilmektedir. Göğüs hastalıkları kliniklerinde, sigarayı bıraktırma poliklinikleri hizmet vermeye başlamıştır. Bu polikliniklerde öncelikle kişinin sigaraya bağımlılık derecesi saptanmakta, buna göre çeşitli yöntemler kullanılmaktadır.

 • Toz ve dumana maruz kalınan mesleklerde çalışan kişilerin sigara içmeleri, KOAH’a yakalanma olasılıklarını arttıracağından, bu kişilerin sigaradan uzak durmaları çok daha fazla önem kazanmaktadır. Bu işyerlerinde, toz ve duman gibi maddelere maruz kalma derecesini azaltacak maske kullanmak gibi önlemler faydalı olacaktır.

 • Daha çok kırsal kesimde evlerde yemek pişirmek ya da ısınmak amacıyla kullanılan hayvansal ya da bitkisel kaynaklı yakıtların yerine, başka kaynakların kullanılması önerilmektedir.

 • KOAH tanısı olan hastalara, soğuk hava, tozlu-dumanlı ve sigara içilen ortamlar yakınmaları arttırdığından, böyle yerlerden uzak durması önerilmelidir.

 • Özellikle kış mevsiminde sık sık nezle-grip olunmasını minimuma indirmek için, her yıl Eylül-Ekim aylarında bir kez grip aşısı ve gereken olgulara 6 yılda bir zatürree aşısı önerilmektedir.

 Sonuç olarak; KOAH gelişiminde en etkili faktör sigara kullanımıdır.

 Sigara kullanımının önlenmesiyle hastalıktan korunmak mümkündür.

 “KOAH tanısı BASİT BİR SOLUNUM TESTİ ile konulur. Oysa bugün KOAH olan hastaların %25-50’sinin hastalıklarını bilmedikleri çalışmalarda gösterilmiştir.”

  KOAH Nasıl Tedavi Edilir?

 KOAH Tedavisinde İlk Adım ‘Sigaranın Bırakılmasıdır’ .

 Tedaviyle;

• Hastalığın ilerlemesi önlenecek,

• Yakınmalar azalacak,

• Egzersiz kapasitesi artacak,

• Yan etkiler engellenecek,

• Yaşam süresi uzayıp yaşam kalitesi artacaktır.

“KOAH tanı konulmadığında hayatı tehdit eden, ciddi bir hastalıktır.  KOAH’nız var mı?

 Bunu öğrenmek için yapmanız gereken tek şey, Aile Hekiminize ve Göğüs Hastalıkları Uzmanına gitmek…”

  ÇOK GEÇ DEĞİL!

  KULU İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
Kulu Haber tarafından yazılan bu haber, 2535 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan KuluHaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Sağlık Haberleri

Tümü

Aday Tanıtım

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]