• 0

24 Şubat 2014, 20:06 - Anasayfa // İsveç Haberi yazdır

Hocalı Katliamı Şehitleri Stockholm'de anıldı

Hocalı Katliamı Şehitleri Stockholm'de anıldı

Azerbaycan'ın Hocalı kentinde 1992 yılında Ermeniler tarafından yapılan katliamda hayatını kaybedenler Stockholm’de törenle anıldı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

 Azerbaycan Kültür Cemiyeti tarafından organize edilen anma töreni 22.Yıl olması vesilesiyle Stockholm’ün Huddinge İlçesinde bulunan ABF binasında bir panel şeklinde gerçekleşti.

İsveç Parlamentosundan milletvekili ve bazı siyasetçilerin takip ettiği toplantıda Azerbaycan Büyükelçisi Dr. Adish S. Mammadov, Sağ Liberal Parti Milletvekilleri Sedat Doru ve Anti Avsan, Yeşiller Partisi Milletvekili Ve Grup Başkanı Mehmet Kaplan, Azerbaycan ve Türk vatandaşları katıldı.

Katliama ilişkin resimlerin de sergilendiği anma töreninde, ayrıca sessiz bir sine vizyon gösterisi ile katliama maruz kalmış Azerilerin yürek burkan görüntüleri sahneye yansıdı.

Kısa konuşmaların yapıldığı anma töreninde Azerbaycan Büyükelçisi Dr. Adish S. Mammadov,’’20. Yüzyılın en büyük faciasını gerçekleştiren Ermeni güçleri, Azerbaycan’ın Hocalı kentinde insanlık tarihine kara bir leke olarak geçen cinayetler işlediler. Sivil, eli silahsız Azerbaycan Türkleri, çocuk, kadın, ihtiyar ve genç ayrımı yapılmadan gözleri oyuldu, hamile kadınlar şişlenerek katledildi’’ şeklinde konuştu. Ermenilerin esas katliamı 1918’de yaptığını sözlerine ekleyen Mammadov, ‘’ 30 Mart 1918 yılında Bakü’de Ermeniler Türkleri katletmeye girişmişlerdir. Bu girişimle birlikte, Bakü savaş alanına dönmüştür. Tam 10 bin Azeri Türkü, 96 yıl önce şehit edilmiştir’’ diye konuştu.

2011 yılında Hoca katliamının yapıldığı Karabağ meselesini İsveç meclisine taşıdığını söyleyen Yeşiller Partisi Milletvekili ve Grup Başkanı Mehmet Kaplan, öneriyi sadece kendi partisinin desteklediğini ve diğer partilerin desteklemediğini söyledi. Karabağ sorununa Uluslararası kuruluş olan Minsk grubunun soruşturduğunu belirten Kaplan, Minsk grubunun Ermenileri kayırdığını iddia ederek, ‘’Kuzuyu, kurda teslim etmek’’ olarak tasvir etti.
Şehitler için Allahtan rahmet dileyen Kaplan, İsveç ve AB ülkelerinin Hocalı katliamına sessiz kalmasını, utanç verici bir durum olarak değerlendirdi.

Azerbaycan Federasyonu Başkanı Settar Sevigin 83 çocuk, 106 kadın ve 70′den fazla olmak üzere toplam 613 kişi Hocalı Katliamında katledildiğini belirtti. Konuşmasında  Ermeni Vahşetini gözler önüne sermek için bir bildiri hazırlayan Sevigin, bildiriyi İsveç Parlamentosunda ki bütün milletvekillerine  ileteceğini kaydetti. Sevigin, bildiride 1915 yılında Türklerin, Ermenilere soykırım yapmadığını dair bilgilere de yer verdiğini söyledi.


Paneli düzenleyen Azerbaycan Kültür Cemiyeti Başkanı Semed Fartash, amaçlarının herkesin gözü önünde olan Hocalı Katliamını İsveçlilere ve başka milletlere anlatmak olduğunu söyledi. Ermenilerin dünyayı, söyledikleri yalanlarla kandırmak istediğini ifade eden Fartash, ’’İsveç’te Ermenilerin esas yüzünü göstermek istiyoruz. Ermenilerin cinayetlerini görsünler ve tanısınlar. Onların sözlerine inanmasınlar’’ dedi. Stockholm’ün Huddinge Belediyesi sınırları içerisinde ‘’Hocalı Soykırımı Anıtı’’ dikilmesi için Belediye Meclisine bir öneri vereceklerini belirten Fartash, Stockholm’de bulunan bazı belediyeler ellerinde belge olmadan 1915 olaylarıyla ilgili sözde soykırım anıtı dikme kararı alarak Türk kardeşlerimizi incitiyorlar. 20. Yüzyılda herkesin göz önünde olan Hocalı katliamını için anıt dikilmesini bizde isteyeceğiz’’ şeklinde konuştu.

18315.20140224194713.jpg

varwwwclientsclient1web2tmpphpagkztj.jpg

varwwwclientsclient1web2tmpphpd2ribf.jpg

varwwwclientsclient1web2tmpphpe7l0dz.jpg

varwwwclientsclient1web2tmpphpfpizue.jpg

varwwwclientsclient1web2tmpphpfpwtgs.jpg

varwwwclientsclient1web2tmpphplbxhn2.jpg

varwwwclientsclient1web2tmpphpmdcjk3.jpg

varwwwclientsclient1web2tmpphprz4y6s.jpg

varwwwclientsclient1web2tmpphpue7ljc.jpg

 

   
Atila ALTUNTAŞ tarafından yazılan bu haber, 1526 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan KuluHaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer İsveç Haberleri

Tümü

Aday Tanıtım

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]