• 0

11 Nisan 2014, 01:08 - Anasayfa // Dünya Haberi yazdır

Katar'da Türk rüzgarı esti...VİDEOHABER

Katar'da Türk rüzgarı esti...VİDEOHABER

Katar'ın başkenti Doha'da Katara Kültürel Köyü'nde düzenlenen Türk Festivali'nde Türk kültürü tüm yönleriyle tanıtılmaya çalışılıyor.Doha Büyükelçisi Hemşehrimiz Ahmet Demirok'tan Türk Festivalinin açılışını bir konuşma yaparak gerçekleştirdi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş


Katara Kültürel Köyü Vakfı ve Doha Büyükelçiliği'nin işbirliğiyle düzenlenen festivalin açılışı, Türkiye'nin Doha Büyükelçisi Ahmet Demirok, Katara Kültürel Köyü Genel Direktörü Halid el Suleyti, çok sayıda diplomat ve sivil toplum temsilcilerinin katılımıyla dün gerçekleştirildi.

Açılış konuşmasını yapan Türkiye'nin Doha Büyükelçisi Ahmet Demirok, ''Katar''da başka bir ülke tarafından gerçekleştirilen en büyük ve kapsamlı festivali düzenliyoruz. 4 gün boyunca binlerce yıllık tarihimizden gelen kültürümüzle , müziğimiz, sanat eserlerimiz ve yaklaşık 150 kadar sanatçımızla ülkemizi Katar'da tanıtıyoruz,''şekinde konuştu.Bölgede bugüne kadar gerçekleştirilmiş "en geniş kapsamlı Türk festivali" diye nitelenen organizasyon, Katar halkı tarafından da ilgiyle karşılandı.

Türk kültürünü tanıtmak amacıyla düzenlenen Türk Festivali'nde geleneksel ve modern Türk sanatından örnekler sergilenerek, özel gösteriler gerçekleştirilecek.

Dün akşam saatlerinde mehter takımının konseri eşliğinde yapılan resmi açılış töreninin ardından gece, Beyhan Murphy yönetimindeki İstanbul Opera ve Bale Topluluğu gösterisi ile devam etti. Gece, Ankara Türk Dünyası Müzik Topluluğu Konseri ve Devlet Halk Dansları Topluluğu'nun geleneksel Türk danslarından oluşan performansı ile son buldu.

Festivalde meddah, ritim performansı, ney konserleri gibi farklı müzik ve tiyatro etkinliklerinin yanı sıra ebru sanatı, hat, cam üfleme ve şekil verme gibi ilgi çekici atölyeler de düzenleniyor.

Festival alanında kurulan çarşı ile İstanbul'daki ünlü Kapalıçarşı da Doha'ya taşındı. Kilimci, kuyumcu, eşarp ve lokum satıcıları için hazırlanan alanlarda ürünlerin ortaya çıkışı süreci de uygulamalı olarak katılımcılarla paylaşılıyor.

Çocuklar içinse geleneksel Türk çocuk oyunları ve gölge tiyatrosu workshopları gerçekleştiriliyor.

Festival alanı, Türk kültürünü yansıtan farklı bölümler halinde düzenlendi. Cam is¸leme sanatı, ebru sanatı, hat, Türk ve Anadolu el is¸i sanatlarını yansıtan ögeler, ustaları aracılığıyla ziyaretçilerle bulus¸uyor.

Istanbul'daki Tarihi Kapalı Çarşısı ve Mısır Çarşısı'nı yansıtan "Geleneksel Türk Pazarı" alanında, esnaf ve zanaatkarlar yer aldı. Kurulan tezgahlarda, kuyumcu, tesbih ustası, geleneksel kıyafetler bölümü, halı kilim dokuma, gümüs¸ hediyelik eşya, eşarp tasarım, kuruyemişçi, lokumcu gibi bölümler yer aldı.

Başkentte deniz kenarındaki Katara Kültürel Köyü'nde dün ziyaretçilere kapılarını açan Türk Festivali, 9-13 Nisan tarihleri arasında devam edecek.

Türk Festivali'nde görev alan sanatçı, yönetici, organizasyon ekibi üyesi ve basın mensupları akşamın yorgunluğunu onurlarına Büyükelçi Ahmet Demirok tarafından verilen resepsiyonla giderdi.    
Atila ALTUNTAŞ tarafından yazılan bu haber, 3142 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan KuluHaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Dünya Haberleri

Tümü

Aday Tanıtım

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]