• 0

01 Kasım 2014, 23:36 - Anasayfa // İsveç Haberi yazdır

İsveç’te Türk bayrağının yakılması protesto edildi

İsveç’te Türk bayrağının yakılması protesto edildi

İsveç’in başkenti Stockholm’de Kobane eylemlerine destek amaçlı yapılan gösteride, provokatörlerin Türk bayrağını yakmasına, Malmö’de ki Türk derneklerinden tepki geldi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

İsveç’in Malmö şehrinde, Türk Birliği Platformu, ’’Türk Bayrağı’na Saygı’’ gösterisi düzenledi. Gösteride, Türk bayrağını ve diğer ülkelerin bayrağını yakanlar kınandı.

 Göstericiler birde basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında,’’Türk bayrağına ve Türk ulusuna karşı yapılan haksızlıklara karşı sessiz kalmamak için bu gösteriyi  gerçekleştiriyoruz.  İsveç ve diğer ülkelerde Türk bayrağına karşı saygısızlık ve yakma olayları ve Türkiye içindeki terör olaylarını kınamak amacıyla Türk Federasyonları ve derneklerinin ortaklaşa bu gösteriyi yapma kararı almıştır’’ dendi.

Malmö Tren İstasyon’u önünde gerçekleşen gösteride vatandaşlar 20 metrelik Türk bayrağını açarak, Türk bayarağının yakılması kınandı.

GÖSTERİYİ İSVEÇ DEVLET TELEVİZYONU WEB SAYFASI YAYINLADI

Gösteri, İsveç Devlet Televiyonu SVT’nin web sayfasında haber olarak yer aldı.

Haberde, İsveç Türk Federasyonu Başkanı Ahmet Önal, Suriye ve sınır ülkelerinden 1,5 milyon kişinin savaştan kaçarak Türkiye’ye sığındığını belirtti.’’ Sadece sığınmacıların sorumluluğu Türkiye’de değil’’ diyen Önal, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği’ninde sorumluluk almasının gerektiğini kaydetti.

Kobane eylemlerine destek amaçlı yapılan gösteride, provokatörlerin haksız yere Türk bayrağını yakmasını protesto ettiklerini kaydeden Önal, Türkiye’nin Kobane’ye destek için büyük sorumluluk aldığını ifade ederken, Saddam’ın kimyasal  gaz attığı dönemde bölgede yaşayan Kürt halkının büyük bir bölümünün Türkiye’ye sığındığını hatırlattı. O zaman da Türkiye’nin büyük sorumluluk aldığını söyleyen Önal, BM ve AB’den aynı sorumluluğu beklediğini kaydetti.

İsveç basınında çıkan haber....

http://www.svt.se/nyheter/regionalt/sydnytt/turkiet-har-tagit-ansvar 
Atila ALTUNTAŞ tarafından yazılan bu haber, 3179 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan KuluHaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer İsveç Haberleri

Tümü

Aday Tanıtım

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]