• 0

19 Kasım 2014, 00:30 - Anasayfa // İsveç Haberi yazdır

İsveç Şehircilik ve İskan Bakanı Mehmet Kaplan, ilk dış gezisini Kulu’dan başladı

İsveç Şehircilik ve İskan Bakanı Mehmet Kaplan, ilk dış gezisini Kulu’dan başladı

İsveç merkezli Ericsson firmasının Türkiye’deki 100. yıl kutlaması için ülkede bulunan Mehmet Kaplan, önce Kulu’ya giderek İsveç Fahri Konsolosu Erdal Akdeve ve Kulu Belediye Başkanı Ahmet Yıldız’ı makamlarında ziyaret etti.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Bakan Kaplan, İsveç’te yaşayan birçok Türk vatandaşının ana yurdunun Kulu olduğunu ifade ederek, "Hanım tarafından buralı olmak itibariyle yazdan önce gerçekten güzel ve önemli bir açılış olmuştu. Sayın Akdeve’ye de ilgi ve alakaları için teşekkür ediyoruz. Vatandaşlarımız için hem Türk hem İsveç vatandaşları için önemli bir meseledir" dedi.

Ayrıca ziyarette, İsveç’e göçün 50. Yıl anısına İsveç’te yaşayan Türkler adına oluşturulacak ağaçlandırma sahası projesinin konuşulduğu belirtildi. Proje kapsamında her İsveçli gurbetçinin Kulu’ya geldiğinde adına fidan dikilmesi öngörülüyor.

İsveç Fahri Konsolosu Erdal Akdeve ise, yaptığı konuşmasında, "Gerçekten 50 bin küsur nüfusun burada yer alması konsolosluğun açılması bu nüfusa verilen değerin İsveç’in göçmenlerine vermiş olduğu değeri gösteriyor. Bu süreçten iki yıl önce aslında dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu tarafından başarılmıştır. Dönemin İsveç Dışişleri Bakanlığı tarafından nihayi bir noktaya geldi, açılışı yapıldı. Hep onu diyoruz, prestijli bir ülke tarafından böyle bir Anadolu ilçesine Fahri Konsolosluğun açılması insana verilen değerdir. Bu açıdan yaklaşıyoruz. Yeni hükümette de sizlerle daha keyifli çalışacağız" dedi.

Ziyaretinden dolayı İsveç Şehircilik ve İskan Bakanı Mehmet Kaplan’a teşekkür eden Akdeve, "İsveç’teki seçim için gelen adaylar propaganda yaptılar. Bu önemli bir unsur. Türkiye’de bunu çok iyi gördü. Epeyce de anlaşıldı ve ses getirdiğine inanıyorum. 200’ün üzerinde oy kullanıldı. Ağustos sonu olmasından dolayı düşük bir sayı oldu. Ağustos ayı olmasaydı bu sayı daha da yüksek olabilirdi" diye konuştu.

İsveç’te 50 bine yakın Kululunun yaşaması nedeniyle, İsveçli politikacıların için önemli bir ilçe olan Kulu’da Haziran ayında, İsveç’in Kulu Fahri Konsolosluğu hizmet binasının açılışına Entegrasyon Bakanı Erik Ullenhag da katılmıştı. 3 ay önceki genel ve yerel seçimler için, İsveç’in Kulu Fahri Konsolosluğu binasına sandık kurulmuştu.

   
Atila ALTUNTAŞ tarafından yazılan bu haber, 2813 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan KuluHaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer İsveç Haberleri

Tümü

Aday Tanıtım

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]