• 0

04 Şubat 2015, 16:47 - Anasayfa // Sağlık Haberi yazdır

4 ŞUBAT DÜNYA KANSER GÜNÜ

4 ŞUBAT DÜNYA KANSER GÜNÜ

Dünya Kanser Günü her yıl 4 Subat günü yer almakta ve ülkemizde de kanserle ilgili farkındalığı sağlamak için çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

 

. Kanser Günü’nde kanser konusunda eğitim vererek önlenebilir milyonlarca ölüm vakasının önüne geçmeyi hedeflemektedir. Ayrıca kurumları ve bireyleri kanser için harekete geçmeye davet etmektedir.

İlçemizde; Sağlık Bakanlığı destekli kanser tarama programı İlçe Sağlık Müdürlüğü’nde başlamıştır. Önlenebilir kanser türlerinden olan rahim ağzı kanseri, kolon kanseri ve meme kanseri için taramalar yapılmaktadır.

Rahim Ağzı Kanseri: Tüm dünyada yılda yaklaşık 500 bin kadın, rahim ağzı kanserine yakalanmakta ve yaklaşık 250 bin kadın bu hastalıktan ölmektedir. 45 yaş altı kadınlarda en sık görülen ikinci kanser türü, rahim ağzı kanseridir. Rahim ağzı kanserinin en önemli nedeni ise, HPV virüsüdür. HPV virüsü, rahim ağzı kanserine %98 oranında neden olmaktadır. Her 10 kadından 5’i yaşamı boyunca rahim ağzı kanserine yol açan HPV virüsü ile karşılaşmaktadır.

 Rahim ağzı kanseri de erken tanı imkanı olan az sayıda kanser türünden biridir. Rahim ağzı kanseri önlenebilir bir hastalıktır ve smear denilen test sayesinde kanser gelişmeden önce riskli olgular saptanıp kişinin hayatı kurtarılmaktadır.30-65 yaş arası kadınların, 5 yılda bir tarama testini yaptırmaları gereklidir.

Kolon Kanseri: Son yıllarda önemi artan bir diğer kanser türü de kolon kanseridir. %90 50 yaş üzerindeki insanlarda görülür. Her iki cinsiyette de görülebilir. Bunun için 50-70 yaş arasında kadın ve erkeklere 2 yılda bir gaitada gizli kan taraması, 10 yılda bir de kolonoskopi yapılması önerilmektedir. Erken teşhiste tedavi ve iyileşme oranı yüksek bir kanser türüdür.

Meme Kanseri: Meme Kanseri, kadınlarda görülen kanser tipleri arasında birinci sırada yer almaktadır. Hayat boyu her 8 kadından birinin kansere yakalanma riski vardır. Meme kanseri erken tanı konduğunda tedavi edilebilme şansı olan bir hastalıktır. Meme kanserine karşı en iyi korunma yöntemi erken teşhistir. Erken teşhis edildiğinde tedavide % 100 lük bir başarı mümkündür. Meme kanserinde erken teşhis için kendi kendine meme muayenesinin önemi çok büyüktür.  Erken tanı için, üç temel yöntem uygulanabilir. Bunlar: Bir; evde kendi kendine meme kontrolleri, iki; doktor tarafından yılda bir kez yapılan meme muayeneleri, üç, 40 yaş üstündeki kadınlar için mamografidir.

Rahim ağzı kanseri taraması için 30-65 yaş arası kadınları, kolon kanseri taraması için 50-70 yaş arası kadın ve erkekleri, meme kanseri taraması için 40-69 yaş arası kadınları Kulu İlçe Sağlık Müdürlüğü / 1 No’lu Karşıyaka Aile Sağlığı Merkezi’ne (Pazar yeri karşısı) bekliyoruz.

Kulu İlçe Sağlık Müdürü

Uzm. Dr. Rıza SÖNMEZ

 
Kulu Haber tarafından yazılan bu haber, 2357 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan KuluHaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Sağlık Haberleri

Tümü

Aday Tanıtım

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]