• 0

21 Nisan 2015, 11:01 - Anasayfa // Sağlık Haberi yazdır

10. AVRUPA AŞI HAFTASI (20-25 NİSAN 2015)

10. AVRUPA AŞI HAFTASI (20-25 NİSAN 2015)

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi, 2005 yılında, aşılamanın desteklenmesini savunmak için “Aşı Haftası” yapılmasına karar vermiş ve ilk “Aşı Haftası” Ekim 2015 tarihinde yapılmıştır.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

 

 Bu kapsamda düzenlenen “Avrupa Aşı Haftası” etkinliklerine ülkemiz de katılmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi tarafından 20-25 Nisan 2015 tarihleri arasında düzenlenmesine karar verilen 10. Avrupa Aşı Haftası’nda ana hedef siyasi, mesleki ve kişisel düzeylerde aşı ile bağışıklamaya olan farkındalığın artırılmasıdır.

İnsan ve hayvanlarda hastalık yapma yeteneğinde olan virüs, bakteri, vb. mikropların hastalık yapma karakterlerinden arındırılarak ya da bazı mikropların salgıladığı zehirlerin(toksinler)  etkilerini ortadan kaldırarak geliştirilen biyolojik maddelere aşı denir. Aşı kişiye yapıldığı zaman vücut bu şekli ile kendisine zarar vermeyen mikrop ya da toksinleri tanır ve onlara karşı bir savunma sistemi geliştirir. Böylece mikropla karşılaşıldığında da bu yöntemle savaşır ve kişi hastalanmaz.

DaBT( karma aşı) difteri, boğmaca, tetanozdan, polio aşısı çocuk felcinden, hepatit B aşısı Hepatit B’ye bağlı sarılık, siroz ve karaciğer kanserinden, hepatit A aşısı hepatit A’ya bağlı sarılıktan, suçiçeği aşısı suçiçeği hastalığından, Hib aşısı H. İnfluenza tip b’ye bağlı menenjit, zatürre ve orta kulak iltihaplarından, BCG aşısı veremden, KKK aşısı kızamığa bağlı zatürre, orta kulak iltihabı ve Subakut Sklerozan Panensefalit hastalığından, doğumsal kızamıkçık sendromu ve kabakulaktan, konjuge pnömokok aşısı zatürre, beyin iltihabı ve kan zehirlenmesinden korur.

Bütün çocuklar doğar doğmaz aşı takvimine uygun bir şekilde aşılanmaya başlanmalıdır. Ayrıca bağışık olmaya tüm yetişkinler yaşlarına uygun olarak tetanoz, difteri, grip, pnömokok hastalıklarına karşı aşılanmalıdır. Hastalıklar açısından riskli bölgelere seyahat edecekler ise bölgenin özelliğine göre gerekli aşıları yaptırmalıdırlar.

Aşı uygulamaları aile sağlığı merkezlerinde ve toplum sağlığı merkezlerinde yapılmaktadır. Aşı takviminde yer alan aşılar Sağlık Bakanlığı kurum ve kuruluşlarında ücretsiz olarak uygulanmaktadır.

5 yaş altı çocuklarınızda aşı takvimine ya da aşı kartına göre eksik aşılı çocuğunuz varsa mutlaka aile hekimlerinize başvurmanız gerekmektedir. Yetişkinlerde ise risk grubunda ( yaşlılar, bağışıklık sistemini zayıflatan hastalığı olanlar, özellikli meslek grubunda olanlar) olan bireylerin doktorlarına başvurarak bu konuda bilgi almaları gerekmektedir.  Ayrıca danışmak istediğiniz konular için Kulu Toplum Sağlığı Merkezi’ne başvurabilirsiniz.

Kulu Haber tarafından yazılan bu haber, 2808 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan KuluHaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Sağlık Haberleri

Tümü

Aday Tanıtım

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]