• 0

03 Haziran 2015, 09:47 - Anasayfa // Sağlık Haberi yazdır

Fenilketonüri Hastalığı Nedir? Tedavisi Mümkün Müdür?

Fenilketonüri Hastalığı Nedir? Tedavisi Mümkün Müdür?

Kalıtsal ve metabolik bir hastalık ülkemizde geri plana atılmış ve tedavi konusunda çok fazla tedavi yöntemi olmayan bir hastalık

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

 

Genel anlamıyla zeka geriliği diyebiliriz. Proteinli gıdalardan tam anlamıyla faydalanamayan küçük çocuklarda görülen bu hastalık genelde bu ismiyle çok fazla bilinmiyor. 5-7 ay gibi süreçte fark edilmesi çok zordur ancak bu dönemden sonra bu hastalık kendini belli etmeye başlar. Davranışlar ve hareketler zeka geriliğini yavaş yavaş ortaya çıkarır. Yaşıtlarına göre hareketleri belirgin bir şekilde farklıdır. Bazı çocuklarda göz ve saç rengi anne

 Türkiyede Fenilketonüri:
Avrupada doğan çocuklarda yapılan araştırmalarda bu hastalık 10.000-30.000 çocuk arasından seçilirken ülkemizde 3.000-4.000 doğan çocukta oranlanabilmektedir. Peki bunun nedeni nedir?; Beslenme düzensizliği birinci sorundur. Bunun yanı sıra teşhis konusunda ailelerin bilinçsiz olması ve önemsememesi diyebiliriz. Eğer hastalığın farkına erken varılır ve teşhis erken konulursa tedavi mümkün besinler sayesinde ve bu şekilde gerçekleştirilen tedavi süreci sonunda hastalık etkisiz hala getirilebiliyor. Beynin en hızlı geliştiği 8-10 yıl boyunca tedavi devam etmeli. Zeka geriliği olarak bilinen bu hastalık doğru beslenme sürecine bağlı, gerekli vitaminler ve buna bağlı ilaç tedavisi hastalık için önemli.

Bilinçli aileler sayesinde ülkemizde tedavisi gerçekleştirilen birçok çocuk var. Şunu unutmayalım, tedaviden sonra tedbiri elden bırakmamanız gerekir çünkü bu hastalık bir anda kendini gösteren bir hastalık değil herkesin başına gelebilecek nitelikte yetersiz beslenme ve protein eksikliği sonucu sizleri esir alabilir.

KULU TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİ
Kulu Haber tarafından yazılan bu haber, 1982 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan KuluHaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Sağlık Haberleri

Tümü

Aday Tanıtım

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.125 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]