• 0

01 Mart 2016, 09:13 - Anasayfa // Sağlık Haberi yazdır

Stent for Life “Hızlı Davran Hayatını Kurtar” Projesi

Stent for Life “Hızlı Davran Hayatını Kurtar” Projesi

Türkiye'de gerçekleşen her 10 ölümün 4'ünün nedeni kalp krizi olarak bilinmektedir.Kalp krizine bağlı ölümlerin yarısı belirtilerin başladığı ilk 3-4 saat içinde ve çoğunlukla hastaneye ulaşamadan gerçekleşmektedir. Bu nedenle kalp hastalıklarında ve kalp krizinde ilk 2 saatte doğru tedaviye erişmenin hayati önem taşımaktadır.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

 

   Kalp vücudumuzun ihtiyacı olan enerji kaynaklarını ve oksijeni tüm organlarımıza kan pompalayarak dağıtan hayati bir organımızdır.Kalbin düzenli çalışması ve görevini yerine getirebilmesi için kendi hücre ve dokularının da oksijene ihtiyacı vardır.Kalp krizinde kalbi besleyen damarlarda daralma ve ya tıkanmalar oluşmaktadır.Bu nedenle kalbin doku ve hücreleri oksijensiz kaldığında kalbin kas dokusunda doku ölümleri oluşur ve kalp işlevini yerine getirmekte zorlanır.

Nefes darlığı, kolumuza ,sırtımıza ya da boynumuza vurabilen göğüs ağrısı, bulantı-kusma,terleme ,bilinç kaybı kalp krizi belirtilerindendir.

   Kalp krizi geçirdiği düşünülen hastalarda zaman kaybetmeden 112 aranmalı,hasta rahat bir konumda mümkünse yatar vaziyette bekletilmeli,bulunduğu yer havalandırılmalıdır. 112 beklenirkenhastanın eskiye ait tıbbi raporları ve kullandığı ilaçlar hazırlanmalı, hasta yakından izlenmelidir.

   Ailesinde erken yaşlarda kalp krizi, ani ölüm, felç gibi damar hastalığı hikayesi olanlar, orta yaşın üzerindeki kişiler ve sigara kullananlar risk altındadır.Ayrıca yüksek tansiyon , şeker hastalığı, yüksek kolesterol hastalığı bulunanlarda risk arttığından daha dikkatli olmaları gerekmektedir.

Kalp hastalıkları riskini azaltmak için sigara ve alkol bırakılıp , sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam tarzının ömür boyu devam etmesi gerektiği bir durumdur.

 
Kulu Haber tarafından yazılan bu haber, 2082 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan KuluHaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Sağlık Haberleri

Tümü

Aday Tanıtım

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.141 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]