• 0

14 Eylül 2016, 21:56 - Anasayfa // Türkiye Haberi yazdır

Bakanlıktan "zehirli mantar" uyarısı

Bakanlıktan

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Türkiye'de doğal olarak yetişen yaklaşık 70 zehirli mantar türü bulunduğunu bildirerek, bilimsel dayanağı olmayan yabani mantarların tüketilmemesi konusunda vatandaşları uyardı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

 Bakanlık yetkilileri, yaptığı açıklamada, doğada en çok mantarla karşılaşılan ılık ve nemli dönemlerden olan sonbahar mevsiminde orman ve mera alanlarında çok sayıda doğal mantar yetiştiğini kaydetti. Özellikle kırsal alanda yaşayan vatandaşların doğadan topladıkları mantarları tüketme alışkanlığı nedeniyle çok sayıda mantar zehirlenmesi vakası gerçekleştiğini aktaran yetkililer, bazı zehirlenme vakalarının ise ölümle sonuçlandığını ifade etti. Bilimsel verilere göre Türkiye'de doğal olarak yetişen yaklaşık 70 zehirli mantar türü bulunduğunu belirten yetkililer, bilimsel ismi konulmayan hiçbir yabani mantar yenilmemesi gerektiğini, yenilebilen her yabani mantarın ise zehirli ve hatta öldürücü olabileceği ihtimalinin her zaman akıllarda tutulması gerektiğini aktardı. Pişirmekle, dondurmakla, kavanozlamakla veya başka bir işlemle zehirli mantarların zehirsiz hale getirilemeyeceği gerçeğin de bilinmesi gerektiği vurgulandı. Mantar zehirlenmelerinin önlenmesinde en etkili yolun, kaynağı bilinmeyen ve kontrolsüz bir şekilde toplanan mantarların yenilmemesi olduğuna dikkati çeken yetkililer, şu bilgileri verdi: "Her ne kadar halkımız kendi yöresinde yetişen mantarları bilse de en küçük bir yanılgı maalesef acı sonla bitebilmektedir. Zehirlenme vakaları; birkaç saat içinde etkilerini gösterebileceği gibi, haftalar hatta aylar sonra bile etkisini gösterebilmektedir. Bundan dolayı, kendiliğinden yetişmiş bir mantarın zehirli olma ihtimali vardır ve bunları yenebilir mantarlardan ayırt etmek çok zordur. Teşhis ve tanıma işlemi eğitim almış ve uzun yıllar tecrübe etmiş kişilerce yapılabilir."
Kulu Haber tarafından yazılan bu haber, 1301 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan KuluHaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Türkiye Haberleri

Tümü

Aday Tanıtım

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]