• 0

17 Eylül 2016, 18:09 - Anasayfa // Kulu Eğitim Haberi yazdır

Kırtasiye ürünlerinde "ucuza kaçmayın" uyarısı

Kırtasiye ürünlerinde

Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Levent Küçük, okulların açılmasına kısa bir süre kala kırtasiye alışverişlerinin yoğunlaştığını belirterek,

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

 Kırtasiye ürünlerinde "ucuza kaçmayın" uyarısı Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Levent Küçük, okulların açılmasına kısa bir süre kala kırtasiye alışverişlerinin yoğunlaştığını belirterek, "Ailelere çağrımız, kırtasiye ürünü alırken çocuklarımıza 'ucuz' diye kanserojen maddeler içeren ürünleri değil, üzerinde TSE damgası bulunan veya Avrupa Birliği'nden bir üreticinin beyanını simgeleyen 'CE' belgesi olan ürünleri tercih etmesi ve yaptığı alışverişin mutlaka faturasını almasıdır" dedi. Küçük, yaptığı açıklamada, kırtasiye ürünlerinde kullanılan birtakım kimyasal maddelerin gelişme çağındaki çocuklar ve insan sağlığı için olumsuz etkileri olabileceğini söyledi. Türkiye'de son yıllarda başta Çin menşeli olmak üzere ithal edilen kırtasiye ürünlerinin piyasaya ucuz bir şekilde sunulduğunu dile getiren Küçük, "Bu tür ürünler çocuklarımız için çok tehlikeli. İlerleyen yaşlarda ciddi sağlık problemlerine yol açtığı kanıtlanmıştır. Kokulu, plastik silgileri, kalemleri çocuk istemeden ağzına götürüyor. Ders esnasında dikkati dağılıyor. Bu konularda da çocukların uyarılması lazım." diye konuştu. Küçük, ne olduğu belli olmayan maddelerden üretilen çantaların, yemekler için saklama kabı ve kalemliklerin, boyalı, renkli ve albenisi yüksek şekilde imal edilerek satışının arttırılmaya çalışıldığının altını çizdi. Çok renkli ve göz alıcı ürünlerden uzak durulmasını isteyen Küçük, şöyle devam etti: "Bu tip ürünler ilerleyen yaşlarda kanser, hormonal dengesizlikler ve her şeyden önemlisi bağımlılık yaratıyor. Tüketiciler Derneği olarak ailelere çağrımız, kırtasiye ürünü alırken çocuklarımıza 'ucuz' diye kanserojen maddeler içeren ürünleri değil, üzerinde TSE damgası bulunan veya Avrupa Birliği'nden bir üreticinin beyanını simgeleyen 'CE' belgesi olan ürünleri tercih etmesi ve yaptığı alışverişin mutlaka faturasını almasıdır." Küçük, fiyatı ucuz diye çocukların sağlığının tehlikeye atılmaması gerektiğini ifade ederek, "Velilerimiz bu dönemde yaptığı her alışverişin fişini ya da faturasını mutlaka alsın. Bozuk ya da hatalı ürünlerle karşılaştıkları zaman hem tüketici hakem heyetine başvurma açısından hem de çocuklarımızı belgeli veya faturalı hayata alıştırma açısından önemlidir." şeklinde konuştu.
Kulu Haber tarafından yazılan bu haber, 2174 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan KuluHaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kulu Eğitim Haberleri

Tümü

Aday Tanıtım

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]