• 0

18 Mart 2017, 17:49 - Anasayfa // Sağlık Haberi yazdır

TUZA DİKKAT!!!

TUZA DİKKAT!!!

Ülkemizde tuz tüketimi önerilen değerlerin üç katı kadardır.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

 SAĞLIKLI OLMAK İÇİN GÜNDE EN FAZLA 5 GRAM (YAKLAŞIK 1 ÇAY KAŞIĞI) TUZ YETERLİDİR Biz türkler her zaman herşeyi abarttığımız gibi tuzu da abartıyoruz.. Dünya Tuza Dikkat Haftası nedeniyle yapılan açıklamada, aşırı tuz tüketiminin sağlıksız beslenme uygulaması olduğunu ve birçok kronik hastalığın temelinde yer aldığını söyledi. Aşırı tüketildiğinde sağlığı olumsuz etkileyebilen tuzun daha az tüketilmesi gerektiğini dile getiren Kulu Sağlık Grup Başkanı Uz.Dr.Rıza SÖNMEZ, şöyle açıklama yaptı: "Sağlık Bakanlığınca bu amaçla 2011 yılından beri" Aşırı Tuz Tüketiminin Azaltılması Programı' uygulanmaktadır. Yetişkinlerde hipertansiyon, kalp hastalıkları riski ve inmenin azaltılmasında tuz alımının azaltılması etkilidir. Tuz tüketiminin alımı ve kan basıncı arasında direk bir ilişki vardır. Sağlıklı yetişkinler için önerilen ortalama günlük tuz miktarı yaklaşık 5 gram iken Türkiye'deki günlük tuz alımı ortalaması kişi başı yaklaşık 15 gramdır. Ülkemizde tuz tüketimi önerilen değerlerin üç katı kadardır. Türkiye'de tuz tüketimi önerilen değerlerin maalesef üç katı kadardır. Halk sağlığının korunması ve hastalıkların oluşumunun önlenmesinde multidisipliner bir yaklaşım ile toplumumuzda tuz tüketiminin kademeli olarak önerilen seviyelere düşürülmesi için tuz tüketiminin azaltılmasına yönelik çalışmalar devam ediyor."
Kulu Haber tarafından yazılan bu haber, 2361 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan KuluHaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Sağlık Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]