• 0

25 Nisan 2017, 20:40 - Anasayfa // Sağlık Haberi yazdır

Aşılayın, Önleyin Korunun!

Aşılayın, Önleyin Korunun!

İlçemiz Sağlık Müdürü ve Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Uzman Doktor Rıza Sönmez, aşı ile birçok hastalığın önüne geçilebileceğini belirtti.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

 Sönmez, Dünya Sağlık Örgütü tarafından aşılamanın desteklenmesi amacıyla 24-30 Nisan tarihlerinin “Dünya Aşı Haftası” olarak belirlendiğini hatırlatarak, sözlerine şöyle devam etti: “Aşı Nedir? Aşının Önemi Nedir? İnsan vücudu hastalıklara karşı bağışıklık sistemi tarafından korunur. Bu sistem hastalık etkenlerine karşı özel antikorlar (savunma maddeleri) üretir. Antikorların üretimi için vücudun hastalık etkeni ile karşılaşmış olması gerekir. Yani hastalığa yakalandığımız zaman bağışıklı sistemi mikrobu tanır. Tekrar aynı mikrop ile karşılaştığında hazırlıklı olur. Aşılar ise hastalığa yakalanmadan vücudun hastalık etkenini tanımasını ve önceden antikor üretilmesini sağlar. Aşı, zayıflatılmış ya da öldürülmüş hastalık etkenini ya da bu etkenin zehirli ürünlerini içeren karışımlardır. Bulaşıcı hastalıklara karşı üretilen aşılar, hastalığı hiç geçirmemiş kişilere verilir. Aşılanmış kişiler ya hiç hastalanmazlar ya da hastalığı hafif geçirirler. Ülkemizde çocuklar doğumdan itibaren belirli bir aşı takvimine göre aşılanırlar. Düzenli olarak uygulana aşılar; verem, difteri, çocuk felci, boğmaca, tetenos, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, Hepatit B'dir. 2006 yılından itibaren de Haemophilus influenza (Hemofilyus inflüenza) tip B (hib) aşısı takvime eklenmiştir. Hib, bütün dünyada yaygın görülen bir bakteri türüdür. Tüm yaşlarda görülmekle birlikte özellikle 5 yaş altında en sık görülen çocukluk hastalığı etkenlerindendir. En çok süt çocuklarında (6-18) hastalık yapar. Bütün dünyada bakteriyel menenjitin en sık görülen etkenidir. Düzenli uygulanan aşıların dışında risk altında bulunan çocuk, yaşlı ya da yetişkinlere hekim önerisi ile grip aşısı, alerjik durumlara karşı aşılar uygulanmaktadır. Kuduz aşısı ise hastalık etkeni ile karşılaşıldığında veya şüpheli durumda uygulanır. Devlete ait sağlık kuruluşlarında ücretsiz aşı hizmeti verilmektedir. Sağlık ocakları, ana çocuk sağlığı merkezleri bu hizmeti veren kuruluşlardır” dedi.
Kulu Haber tarafından yazılan bu haber, 3225 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan KuluHaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Sağlık Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.141 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]