• 0

Bir zamanların NIKE'ydı kara lastikler...

Bir zamanların NIKE'ydı kara lastikler...

Bir zamanların NIKE'ydı kara lastikler...

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Şimdilerde, gençlerden kaçı kara lastiği bilir, bilmiyorum ama ebem dirdiki ‘’gurban lastiğimi virele, garıkları sulayacağım…’’

Kara lastik ayakkabılar teknolojinin gelişmesi ile cazibesini kaybetse de yıllar önce dedelerimizin, ebelerimizin Kulu’da giydiği bu ayakkabılar bugün unutulmuş durumda. Sağlamlığı ve ucuz olması nedeniyle özellikle tarlada çalışan çiftçiler kara lastik ayakkabıları tercih ederdi.

Kara lastiklerin pek sağlıklı olduğu söylenemezdi. Bu ayakkabılar kışın soğuk yazın sıcak tutardı. Ayağın kenarında siyah bir kir tabakası bırakır. Bazen terden dolayı bastıkça cork cork benzeri bir ses çıkarırlar ve kara lastikler yoksulluğun bir göstergesiydi.


Eskiden bu ayakkabıları kentlerin varoş mahallelerinde de görmek mümkündü ama artık görülemez oldular.Uzun zaman öncesinde vazgeçilmez o.Şimdilerde ise unutulmazların arasında yerini aldı..

Hayat hızla akıp giderken, yeni nesil bilmese de birçok kişide kara lastiğin bir anısı vardır elbet…

195.20120726040133.jpg


Atila ALTUNTAŞ tarafından yazılan bu haber, 11526 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan KuluHaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kulu Kültür / Sanat Haberleri

Tümü

Aday Tanıtım

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]