22 Ocak 2012 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

MISIR'IN ALINIŞI VE KUTSAL EMANETLER

MISIR'IN ALINIŞI VE KUTSAL EMANETLER

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 2656 kez okunmuştur

        22 Ocak günü tarihimiz açısından son derece önemli bir olayın tarihi...

Osmanlı Devleti 1517 22 Ocak'ında Sultan Selim Han Suriye ve Mısır'a düzenlediği sefer sonucunda hem İslamiyetin bayraktarlığını hemde Hicaz bölgesini almıştır. Yavuz Sultan Selim 1512'de tahta çıkmış ve 1520'de vefat etmesine rağmen bu kısa sürede çok önemli işler yapmıştır. Osmanlı toprakları tam 2,5 kat büyümüştür. Sert mizacından dolayı Yavuz denilmiştir.                                                
       Doğu'da özellikle Kürt halkına zülm eden Şah İsmail Çaldıran'da mağlup edilerek birçok Kürt aşireti Osmanlı himayesine geçmiştir. Şii devleti olan Safeviler ise Doğu Anadolu'yu terk etmişlerdir. Safevileri dize getiren Yavuz Sultan Selim bu devletle ortak hareket eden ve Osmanlı'ya karşı tavır alan Memluklara karşı bir sefer düzenlemiştir. Memluklar o zaman İslam dünyasının en önemli devleti idi. Çünkü Hicaz Bölgesini elinde bulunduruyordu. Memluklularla Osmanlılar arasında Dulkadiroğluları beyliğinden dolayı ilişkiler kötü durumdaydı. Osmanlılar, Memluk himayesinde olan bu beyliği ele geçirmişti. 
      
       Bir İslam devletine savaş açmak için fetvayı Şeyhülislam'dan alan Yavuz Sultan Selim önce Antep ve Besni kalelerini alarak Halep yakınlarına yürümüş ve burada iki ordu karşı karşıya gelmiştir. Osmanlı'nın güçlü toplarına dayanamayan Memluklar yenilmiş ve Sultanları Kansu Gavri'de atından düşerek ölmüştür.
  
       Daha sonra Mısır'a yönelen Yavuz Sultan Selim, önce Kansu Gavri yerine başa geçen Tumanbay'a Osmanlı'ya tabi olunması teklifinde bulunsa da Tumanbay kabul etmedi ve savaş kaçınılmaz oldu. Tumanbay Osmanlı ordusunun kesinlikle çölü geçemeyeceğini düşünüyordu. Ama ordu büyük bir azimle ve yağmurunda yardımıyla çölü geçti.
 
        22 Ocak tarihinde yapılan savaşı Osmanlı kazandı, fakat Mısır'ın ele geçirilmesi Kahire içinde yapılan savaşlar sonucunda olmuştur. Bu savaşta kutsal emanetler ve Hicaz alındı. Çok büyük ganimet ele geçirildi. Halifelik makamı Osmanlı'ya geçmesine rağmen Yavuz Sultan Selim Hadimü'l Haremeyn-i Şerifeyn olmak istemiştir.


 KuluHaber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları KuluHaber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

Aday Tanıtım

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]