28 Ağustos 2012 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Kulu'ya sahip çıkma zamanı!!!

Kulu'ya sahip çıkma zamanı!!!

Atila ALTUNTAŞ

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 4286 kez okunmuştur

Ağacın yeşilliğin özellikle Kulumuz ve ülkemiz için ne kadar önemli olduğu bu gün daha iyi anlaşılmıştır. Kulu’da yaşayan insanların sağlığı, iklim ve bol yağmur, arpa- buğdayın daha verimli olması için binlerce yılda teşekkül eden toprağın korunabilmesi hep ağaç ve bitki örtüsü ile yakından ilgilidir. Diğer taraftan günümüz toplumlarda ormanlar servet ve saadet, refah ve medeniyet kaynağı olmakta, yokluğunun ortaya çıkardığı telafi edilemez kötü sonuçlar insanları acı acı düşündürmektedir. İşte bu sebepledir ki, Peygamberimiz (s.a.s.) yeşilin bu ana kaynağına Müslümanların dikkatini çekmişve ziraatla uğraşmalarını, her tarafa ağaç dikmelerini kendilerine tavsiye buyurmuştur. Hz. Peygamber'in ağaç ve ağaç dikme konusuna ne kadar önem verdiğini göstermesi bakımından, aşağıdaki hadis son derece önemlidir:

"Kıyamet koparken sizden birinizin elinde bir ağaç dalı bulunur da bunu Kıyamet kopmadan dikmeye gücü yeterse, mutlaka onu diksin, bırakmasın."buyuruyor.
 
Dinimiz bile ağaca ve yeşilliğe bu kadar önem verdiği halde maalesef ilçemiz Kulu ağaç fakiri durumunda. Yazın yakıcı güneş altında tozun-toprağın içinde, ağaç gölgesi ararken, kışında ayaz ve soğuktan derilerimiz çatlıyor. Nitekim dünya hayatının vazgeçilmez nimetlerinden biri de ağaçtır. Her insanın, doğumundan ölümüne kadar, hayatının her safhasında ihtiyaç duyduğu, kökünden, yaprağından, kerestesinden, çiçeğinden, dalından, gölgesinden, kokusundan, güzelliğinden faydalanıldığı ağaçsız bir Kulu’da bu zamana kadar yaşadık durduk.
 
Artık taşın altına elimizi sokma zamanı geldi… Bu zamana kadar yeşile ağaca duyarsız kaldık, en azından bundan sonra Kulu’yu ağaçlandırmak isteyenlere ufakta olsa gönlümüzden geçtiğince yardım edelim. Zira Sevgili peygamberimiz "Ağaç diken bir Müslüman’a o ağaçtan yenilen mahsul onun için sadakadır. Yine o ağaçtan çalınan meyve da onun için sadaka olur. Vahşi hayvanların yediği de o kimse hesabına bir sadaka olur. Kuşların yediği de sadakadır. Her insanın ondan yiyip eksilttiği mahsul de onu diken Müslüman’a ait bir sadakadır. " buyuruyor.
 
10 yıl önce Kulu’da Sivri’nin tepesine 1500 çam ağacı diken ve bu zamana kadar kovalarla, hortumla ağaçları sulayıp yetişkin insan boyuna getiren Sevgili gazeteci Ramazan Uludağ’ın feryadını duyma zamanı geldi.
 
Ağaçların bulunduğu yere sondajla su kuyusu açılırsa, ağaçlar kurumaktan kurtulacak ve ömür boyu rahat rahat sulanacak. Aksi takdirde 1500 insan boyuna gelmiş çam ağacı kurumaya terk edilecek. Bu kuyunun açılmasıiçin hayırseverlerin yardımına ihtiyaç var. Ağaçların bulunduğu bölgeyse sondaj kuyusunu Kulu Elektrik İnş. Mak. San. Tic. Ltd. Şti müdürü ve Elektrik Mühendisi Sayın Murat ULUDAĞ, bizzat başında durarak çalışmaları yerinde izleyecek. Murat Uludağ’ın tespitlerine göre bölgeden sondajla su çıkarmak için, kılıf, jeneratör, dalgıç, boru bağlantıları, alet edevat için yaklaşık 60.000 Kron ile 80.000 Kron arasında bir paraya ihtiyaç var. Kampanya bu parayı denkleyene kadar devam edecek. Sivri’nin Tepesi’ndeki 10 yıllık insan boyuna gelmiş ağaçları kurtarmak isteyen hayır sever vatandaşlarımız 6184467-6numaralı Plus Girot hesabına yardım yapabilirler. Bu numaraya yardım sadeceİsveç’ten yapılabilir. Başka ülkelerden yapılamaz.
 
Haneyin Ramazan’ı bu sevaplı ve hayırlı işte yalnız bırakmayalım. Sondaj kuyusu açıldıktan sonrada 5 bin daha çam ağacı dikelim. Artık gölgesinde dinleneceğimiz, İsveç’ten izine gidince piknik yapacağımız büyük bir ormanımız olsun. Unutulmaması gereken diğer bir konuda ağaç ve yeşillik sadece insanlar üzerinde değil, tabiatın ekoljik dengesini korumasıkonusunda da çok büyük faktörü vardır. Aksi takdirde, Karapınar’dan Öz’e kadar ektiğimiz arpa, buğday’dan verim almak için çok yağmur duasına çıkarız…
Ramazan ULUDAĞ'ın feryadına kulak verelim...


 KuluHaber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları KuluHaber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

Aday Tanıtım

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]