10 Ocak 2013, 21:04 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

SİGARA

SİGARA

Harun UZEL

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 6870 kez okunmuştur

 Merhaba sevgili Kulu Haber okuyucuları,

 Bu yazımızda yine kalp sağlığı için“düzeltilebilir”risk faktörlerinden olan “sigara” konusunu ele alacağız.
Sigara, bağımlılık yapıcı bir madde olan nikotini ve zararlı,kanser oluşturucu, dokularda tahriş ve hücrelerin ölümüne sebep olan 4000 den fazla kimyasal maddeyi içermektedir. Sanayileşmiş ülkelerde sigara alışkanlığı giderek azalırken ülkemizde maalesef artmaktadır. Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında sigara tüketiminde üçüncü sırada, dünya ülkeleri arasında ise yedinci sıradadır. Verilere göre sigara içme oranları tüm dünya için erkeklerde % 47, kadınlarda % 12 dir. Türkiye genelinde 18 ve daha yukarı yastaki bireylerin % 33,4 u sigara kullanmaktadır. Erkeklerde % 50,6 iken kadınlarda % 16,6 dir bu oran. Sigara kullanımı Türkiye de ve dünyada 65 yaşından önce görülen ölümler için en önemli önlenebilir risk faktörüdür. Her 10 erişkinden birinin ölüm nedenidir. Tüm kanserlerin %30 undan, akciğer kanserlerinin %80 inden ve diğer kansere bağlı ölümlerin % 50 sinden sigara sorumludur.
Sigaranın neden olduğu kalp-damar hastalıkları:
 Kanser ve kronik akciğer rahatsızlıklarından sorumlu olmasının yani sıra, sigara ateroskleroz dediğimiz damar sertliğine ve bunun sonucunda ortaya çıkan ve kalp krizine yol açan koroner kalp hastalıkları içinde büyük bir risk faktörüdür. Sigara içenler içmeyenlere göre %70 daha fazla koroner kalp hastalıklarından ölürler.65 yaşından küçüklerde koroner hastalıklar erkeklerde %45 , kadınlarda %40 oranında sigaraya bağlıdır.
Sigara orta yaşlı kadın ve erkeklerde kalp hastalığına bağlı ölüm riskini üç kat arttırır. Sigara, HDL( iyi huylu) kolesterol miktarını azaltır, ki bu kolesterol turu kalp-damar hastalığı riskini azaltan en önemli faktörlerden biridir. Dolayısıyla HDL miktarının azalması kalp-damar hastalığı riskini artırır. Iskamı (dokularda oksijen yetersizliği sonucu oluşan doku ölümü) ne bağlıINME-FELC riski sigara içenlerde iki kat fazla görülür.
Sigara, tansiyonu ve kanın pıhtılaşma eğilimini artırır. Dolayısıyla kalp krizi, inme ve akciğerde pıhtı oluşumu riskini artırır. Ayrıca kol ve bacaklardaki atardamarlarda hastalık ve aort(kalpten çıkan ve temiz kani vücuda taşıyan ana atardamar) anevrizması(genişlemesi) riskini artırır.
Görüldüğü gibi sigara tek basına büyük bir risk faktörüdür, birde diğer ask faktörleri (irsiyet, seker hastalığı, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, şişmanlık ve alkol ve uyuşturucu kullanımı) varsa kalp-damar hastalıkları riski daha büyüktür.
Diğer zararları
-Kesilmeyen öksürük, bronşit, kronik obstruktif akciğer hastalığı(KOAH) ve diğer akciğer hastalıkları -Pasif içicilik, gebelerde düşük ve ölü doğumlara, ani bebek ölümlerine neden olur.
-Göz merceğinin saydamlığının azalmasına yani katarakta sebep olur.
-Cildin yapısının bozulmasına neden olur. Leke ve kırışıklık oluşur. Selulitlere sebep olur.
-Burunda koku alma duyusu azalır.
-Sinüzit, farenjit, bademcik ve orta kulak iltihabi gibi üst-solunum yolu hastalıklarına yol acar.
-Ağız kokusu yapar, diş ve dişeti hastalıklarına yol acar.
-Dudak, yanak ve gırtlak kanserine neden olur.
-Dilde tat alma duyusunu azaltır.
-Beyin hücrelerinin ölümüne yol acar. Öğrenme bozuklukllari, hafıza zayıflığıve erken bunama görülür. -
Erkeklerde iktidarsızlığın baslıca sebebidir. Ayrıca mesane(idrar kesesi) kanserinin önemli bir nedenidir.
-Gastrit, ülser ve ruflu hastalığına sebep olur. Mide ve yemek borusu kanserine yol acar.
-Erken menopoz ve rahim kanserine yol acar.
-Parmaklarda sararmaya ve tırnaklarda bozulmaya yol acar. -
-Kemik erimesine neden olur.
-Bur ger hastalığına sebep olur. Bu hastalık el ve ayaklardan başlayarak damarlarda tıkanıklığa yol acar ve uzuvların kesilmesi gerekebilir, genellikle sigara bırakılmasından sonra hastalık kaybolur.
-Vücutta yorgunluk, uykusuzluk hali, stres, gerilim, performansta düşme ve reflekslerde azalma görülür. -Pankreas kanseri riski artar, özellikle alkol âlimi ile beraberse.
-Doğurganlığın azalmasına ve hamilelikte çocuğun gelişim geriliğine yol acar.
-Bütçenize yük olur, cevre kirliliğine yol acar.
Sigarayı bıraktıktan sonra kazanımlarım neler olacak?
-Artik sigaraya ihtiyaç duymadığınız için kendinizi daha özgür hissedersiniz.
-Daha uzun yasarsınız, kalp hastalığı, inme, akciğer hastalığı ve kansere yakalanma riski azalacağı için yasam kaliteniz artar.
-Kendinizi canlı ve enerjik hissedersiniz.
-Çok daha rahat nefes alırsınız.
-Basamakları daha kolay çıkmaya baslarsınız.
-Tat ve koku duyunuz normale döner.
-Öksürük kesilir. -Sindiriminiz normale döner.
ÖNERILER
-Sigarayı bıraktıktan sonra bir defa içerseniz, artik geriye dönüsü olmayacağıiçin o ilk sigarayı yakmayın.
-Ancak herzeye rağmen o ilk sigaraya dayanamadıysanız, sigarayı bırakmaktan vazgeçmeyin ve tekrar yoğunlaştırılmış olun.
-Kendinizi suçlamayın ya da cezalandırmayın, kendinize "ben hala sigarayıbırakmış biriyim" diye telkinde bulunun.
-Neden o kaçamağı yaptığınızı duşunun ve bir daha ki sefere ayni nedenle karsılaştığınızda nasıl önlem alacağınıza karar verin. -Bir daha sigara içmeyeceğinize dair kendinizle bir anlamsa yapın. -Doktorunuza başvurun. Abstinens dediğimiz, sigarayı bıraktıktan hemen sonra ortaya çıkan psikolojik ve fizyolojik şikâyetleri en aza indirmek için reçetesiz satılan nikotin sakızları veya reçete ile satılan ilaçlardan yardım alın.
Unutmayın ki; sigarayı bırakmak koroner hastalık riskini bir yılda %50 azaltır.Şayet kronikleşmiş (kalıcı hasar) bir akciğer hastalığı oluşmamış ise 6 ayda akciğer fonksiyonlarınız normalleşir. Sigarasız ve sağlıklı günler dileğiyle, bir sonraki yazımızda damar sertliği konusunu ele alacağız.
Dr. Harun Serkan
Uzel İç Hastalıkları ve Kardiyoloji
 KSS-Skövde-İsveç   
  


 KuluHaber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları KuluHaber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

Aday Tanıtım

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]