15 Nisan 2013, 00:01 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Üzerimdeki tarihi emaneti burada açıklıyorum!

Üzerimdeki tarihi emaneti burada açıklıyorum!

Atila ALTUNTAŞ

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 3872 kez okunmuştur

 

Rahmetli Hatem ebemin (Aneanem) tarihi bir hatırası var. Her babası aklına geldiğinde iç çeker ve babasının 1. Dünya savaşı sonrası İngilizlere esir düştüğünü ve babasının anlatımıyla, İngilizlerin esir düşen Türk askerlere yaptığı işkenceleri bana tekrar tekrar anlatırdı.

Hatem ebem Allah rahmet eylesin 10 yıl önce vefat edince bu babasının başından geçenler unutulmasın diye bende bu hazin olayı yazıya dökerek anlatma ihtiyacı duydum.

Hatem ebem yani anneannem derdi ki,’’ oğlum babam İngiliz gavuruna yisir(esir) düşmüş. 15 -20 bin kişilermiş. İngiliz gavuru aç-susuz güneşin altında günlerce çalıştırırmış. Babamlarla Türkçe bilen Ermeniler ilgilenirmiş, onlarda İngiliz komutanlara ‘’esirler size sövüyor’’ diye kışkırtırmış. Esirlerden kimsede dil bilmediği için meramını anlatamaz o şekilde daha çok işkence görürlermiş.

Bir gün İngilizlerin büyük komutanı ‘’sizi ülkenize teslim edeceğiz, teslim etmeden önce sizi sabunlu suyla temizleyip öyle teslim edeceğiz’’ demiş. Büyük kuyular açmışlar içine asirinlik zehiri( Kimyasal su) katmışlar ve Türk esirlerini kuyuların içine atmışlar. Suyun zehirli olduğunu anlayan esirler dışarı çıkmak istese de İngiliz askerleri silah zoru ile kuyunun içinde bir süre kalmalarını sağlamış. Çıkmak için direnenleri de silahla vurarak öldürülmüş. Kuyudan çıkmalarına izin verdiklerinde kimi iki gözüm görmüyor, kimi tek gözüm görmüyor’’ diye bağırırmış.

Anneannemin babası Hasan Yıldız’ın da tek gözü kör olmuş. Diğer gözü de çok az görürmüş. Anneannemin  anlatmalarından yola çıkarak bu olayı biraz araştırdığım

 1. Dünya Savaşı sonrasında Mısır'da Seydibesir Kuveysna Osmanlı Useray-ı Harbiye Kampı'nda İngilizlerin eline düşen Osmanlı askerlerinden biride büyük dedem Hasan Yıldız’mış. Kayıtlarda 15 bin Osmanlı askerinin bir daha savaşmasın diye kör olarak geri iade edildiği anlatılıyor.

Anneannem yaşayan tarihti ve vahşeti babasından duyduğu şekli ile anlatırdı. Bende bu emaneti şimdiki nesille aktarırken, Ermeni kışkırtması ile İngilizlerin 15 bin askerimizi kör etmesi, soykırıma eşdeğer bir suç değil mi? Takdiri size bırakıyorum…

 

 

 


 KuluHaber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları KuluHaber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]