20 Eylül 2013, 23:34 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

En çok ölümlere neden olan Damar Sertliği!

En çok ölümlere neden olan Damar Sertliği!

Harun UZEL

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 12450 kez okunmuştur

  Atardamarlar sağlıklı kişilerde esnek bir yapıya sahiptir. Vücudun denge durumuna göre genişler ya da daralır Böylece damardan gecen kan miktarını ayarlar. Çeşitli nedenlerden dolayı atardamarların duvarı bağ dokusu ile kaplanırsa damar, esnekliğini kaybeder. Arter(atardamar) duvarının esnekliğini kaybedip kalınlaşıp sertleşmesine damar sertliği (ateroskleroz) denir. Damar sertliği oluştuktan sonra damar duvarından damarın iç kısmına doğru plaklar oluşur Bu plaklar, damarın tıkanmasına ve yapısının zayıflayarak çeşitli komplikasyonların oluşmasına yol acar. Damar sertliği, diğer bütün hastalıklardan daha fazla hasara neden olur. Kalp krizinin, beyin kanamasının, felcin ve koroner arter hastalığının en önemli nedeni olduğundan ölüm riski çok fazladır. Belirtileri nelerdir? Damar sertliğinin esas belirtileri uyku düzensizlikleri, bas dönmesi ve bas ağrısıdır. Dolaşımın engellenmesi nedeniyle bacaklarda kramplar ve mavimsi lekeler oluşur. Tıkanan damar, yan dalların oluşması nedeni ile önceleri pek belirti vermez. Ancak daha sonraları ayaklarda solukluk, soğukluk, karıncalanma ve dokunma hissinin azalması gibi belirtiler görülür. Kalın çoraba rağmen hasta ayağının ısınamadığından, buz gibi olduğundan şikayet eder. Tıkanma ileri dereceye varınca yürürken kesik topallama denilen ağrılı kramplar baslar. Dinlenmeyle ağrının kaybolması tipik bir özelliğidir. Gece gelen yanmalardan sonra istirahat halinde iken bile ayaklarda ağrılar duyulmaya baslar. Zamanla doku beslenemezse büyür yani o bölgede kangren oluşur. Ayrıca bedensel ve ruhsal çalışma gücünde azalma, gündüzleri dahi genel bir yorgunluk ve uyku hali, zamanla hafıza zayıflığı, çabuk yorulma ve kalp çarpıntısı, sık idrara çıkma, ayaklarda renk değişikliği, havaya kaldırıldığı zaman soluklaşma ve indirildiğinde koyu kırmızı-mor renk alması, ayak sırtındaki tüylerin düşmeye başlaması ve ayak tırnaklarının kalınlaşması diğer olağan belirtilerdir.
Kimler risk altında?
-50 yas üzeri
 -Erkekler
 -Yüksek tansiyonu olanlar
-Ailede ani ölüm ya da erken yasta kalp hastalığına yakalanmış kişilerin varlığı
-Kan yağlarının(kolesterol) yüksek olması
-Sigara kullanımı
-Alkol kullanımı(Amerikaエda yapılan araştırmalarda alkol kullanımının felç riskini 3 kat artırdığı tespit edilmiştir)
Tanı ve Tedavi :
Yapılan fizik muayene sonrasında, hastaya doppler ultrason denilen görüntüleme yapılır. Bu yöntemden başka damar, ilaçlı filmle gösterilir. Anjiyo dediğimiz bu yöntemle damarların durumuna bakılır ve tıkanıklık ya da daralma varsa saptanır. Bazı hastalara efor testi uygulanır. Tedavi ise daralmanın boyutu ve hastanın şikayetinin derecesine göre degişir. Eğer hafif bir daralma varsa hastaya ilaç tedavisi uygulanır. Bunun için kan sulandırıcı ilaçlar tercih edilir(aspirin gibi). Daha ciddi vakalarda by-pass veya balon patlatma denilen yöntemle damar açılır. Hastalıktan korunmak için bazı programlar uygulanır. Sigarayı bırakmak ya da hiç başlamamak, yüksek tansiyonun kontrol altına alınması, egzersiz yapma, diyet, kilo kontrolü ve yüksek kolesterolü düşürmek, hastalıktan korunmak için yapılması gereken temel korunma yöntemleridir.
 Dr. Harun Serkan Uzel
İç Hastalıkları- Kardiyoloji
KSS-Skövde-Isvec     


 KuluHaber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları KuluHaber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.141 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]