19 Ekim 2011 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Kululuların İsveç'teki Gururu

Kululuların İsveç'teki Gururu

Atila ALTUNTAŞ

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 3624 kez okunmuştur

Gurbette yaşayan bizler hep kendimizi eleştiririz ya!’’ Biz Türkler şunlar kadar olamadık. Hakkımızı savunamıyoruz. Lobicilikte sınıfta kaldık. Gençlerimiz okumuyor, yaşadığı ülkede söz sahibi değil’’ gibi birçok sızlanmalarımız 3. nesille birlikte geride kalmaya başladı.

Bunun en son örneğini de geçenlerde İsveç’te yaşadık. Türk Belediyeler Birliği’nden 23 kişilik bir heyet, ‘Katı atık yönetimi ve bio enerji üretimi’ konulu çalışma ziyareti için İsveç'e 6 günlük bir gezi düzenledi. Ziyaretin en önemli ayağı İsveç’in 5. büyük şehri Linköping’de çevre ve enerjiden sorumlu belediye başkanlığı yapan Türk asıllı Muharrem Demirok idi.

Linköping şehrinin en önemli özelliği dünya’nın en gelişmiş, modern katı atık ve bio enerji santrallerinin bulunması. Şehir bütün enerjisini doğaya zarar vermeden ucuz bir şekilde kendi üretirken, arabalar ve otobüslerin yüzde 100’ü bio yakıt kullanıyor.

Bizde bir- kaç gazeteci heyetin çalışmaları hakkında haber yapmak için sabahın erken saatlerinde Stockholm’den yola çıktık. Linköping şehrine vardığımızda, tarihi ve görkemli belediye binasının önünde yüksek bir direğe asılmış kocaman ay yıldızlı bir Türk bayrağı bizi kapıda karşıladı. Giriş kapısından içeri adım attığımızda, resepsiyon ve belediye binasının belli bölgelerine küçük küçük Türk ve İsveç bayrakları yerleştirilmiş olduğunu gördük... Daha sonra belediye kararlarının alındığı meclis odasına geçtik. Biz içeri girdiğimiz de, Türkiye’den gelen heyet çoktan yerini almış ve Muharrem beyin brifingini Türkçe olarak dinliyordu. O gün belediye binası akşama kadar Türkiye’den gelen heyete ayrılmıştı. Demirok’tan sonra, İsveçli teknisyenlerde katı atık ve bio enerji hakkında brifing verdi. Brifinglerden sonra heyet yetkililerden aldıkları bilgileri kendi aralarında değerlendirerek müzakere yaptı. Tabi bu arada çaylar, kahveler geldi gitti. Arada yenen yemeği de sayarsak belediye salonunda,5 bin kilometre uzaktan ismini ilk defa duydukları ve hiç bilmedikleri şehre gelmiş birileri değil de, sanki kendi çalıştıkları belediyede görev yapan memur rahatlığında bir hava vardı.

Akşam üzeride dünya’nın en gelişmiş katı atık santralini görmek için santralin bulunduğu tesislere geçtik.  2 saatlik inceleme gezimiz esnasında teknisyenlerde heyetle yakından ilgilenerek, tercüman eşliğinde tesisler hakkında geniş bilgi verdi. İki saat sonunda yorucu bir günün ardından heyet ertesi günde bio enerji santralini gezi programını aldıktan sonra dinlenmek üzere otele çekildi. Bizde o gün yaşadığımız gurur verici tablodan sonra gönül rahatlığı ile Stockholm’e geri dönmek için yola koyulduk…

Sonuç olarak şunu belirtmeliyim ki, Avrupa Türk göçünün 50. yılını dolduruyoruz. Değişen dünya dengelerinin içerisinde, Türkiye’nin rol biçilen ülkeler kategorisinden, rol biçen ülkeler kategorisinde yer almasıyla birlikte, Avrupa’da yaşayan 3.nesil Türk vatandaşları da bu değişime ayak uydurmaya başladı. Bazılarının dediği gibi ‘’Türkler İsveç’te başarısız değil. Aksine çok başarılı. Bu başarının yakalanmasında en önemli kişilerinden biri olan ve bizi İsveç’te gururla temsil eden, Sayın Muharrem Demirok’a Türk milleti adına teşekkür ederim.

atilaaltuntas1907@hotmail.com


 KuluHaber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları KuluHaber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]