21 Mart 2011 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

NEDEN OKUL ÖNCESİ EĞİTİM?

NEDEN OKUL ÖNCESİ EĞİTİM?

Songül ADAR

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 2997 kez okunmuştur

Sağlıklı bir topluma sahip olmak istiyorsak; işe sağlıklı bireyler yetiştirerek başlamamız gerekir. Sağlıklı bireyler yetiştirmenin temelini ise çocuklarımızı iyi tanımak, anlamak ve onlar için güzel örnekler teşkil etmek oluşturur. Bu anlamda, insan hayatının temellerinin atıldığı ilk yıllar çok önemlidir. Dolayısıyla okul öncesi dönem dediğimiz 0–6 yaş dönemi, ülkemizde her ne kadar değeri yeni yeni anlaşılmaya başlanmış olsa da, insan hayatında göz ardı edilemeyecek bir etkiye sahiptir.

Araştırmalara bakıldığı zaman görülür ki 17 yaşına kadar olan zihinsel gelişimin %50 si 4 yaşına kadar, %30 u 4 ve 8 yaşlar arasında, %20 si ise 8 ve 17 yaşlar arasında gerçekleşir. Sadece zihinsel anlamda gelişimin büyük bir kısmı değil, kişilik gelişiminin de önemli adımları bu yıllarda atılır. Bu yüzden bu dönemde nasıl bir gelişme sağlanırsa, ileriki yaşlarda da aynı yönde gelişme görülmesi muhtemeldir. Bu noktadan da anlaşılacağı gibi eğer ilk yıllarda çocuklarımıza güvenli, gelişim alanlarını olumlu yönde destekleyen, ihtiyaçlarına cevap verebilen ortamlar ve rehberlik sağlanırsa; kendisine güvenen, sağlıklı, başarılı ve mutlu bireylerin yetişmesi hiç de zor olmayacaktır.

Ancak yapılan araştırma sonuçlarına göre, Türkiye okul öncesi dönem okullaşma konusunda AB üyesi devletlerle karşılaştırıldığı zaman oldukça geride bulunuyor. Okul öncesi dönem okullaşma oranlarına bakıldığı zaman İrlanda’da oran % 100 ve Yunanistan’da % 64 iken, Türkiye’de sadece % 13 olması henüz yolun çok başında olduğumuzu ve bu konuda yapılması gereken çok şey olduğunu açıkça gözler önüne seriyor. Yetişkinler olarak bizlere düşen görev ise okul öncesi eğitimin önemi ve gerekliliğini kavrayarak bu dönemdeki çocuklarımıza ve bu alandaki çalışmalara gerekli ilgi ve desteği sağlamak olsa gerek…

Songül ADAR

Çocuk Gelişimcisi


 KuluHaber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları KuluHaber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

Aday Tanıtım

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]