22 Mart 2011 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Örnek olmak nasıl olmalıdır?

Örnek olmak nasıl olmalıdır?

Songül ADAR

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 2688 kez okunmuştur

KÜÇÜK BİLİM ADAMLARININ ÖĞRENME  ADIMLARI

Engeller ve engellenmek insana ne kötü bir his uyandırır değil mi? Evet bizler belki farkında olarak belki farkında olmayarak, ama bilgisizce bir takım oluşumları bastırıyoruz. Çocuklarımızın merak duygusunu...Bebekliklerinde  ‘’aman yüzü çizilir al elinden...ağzına götürür bir şey olur…’’ gibi söylemler insan yavrusunun öğrenmek için yaptığı atılımları engellemektir. Bebekler,  bebeklik döneminde çevre öğrenimini dokunma organları  olan elleriyle ve dünyaya ilk geliş halinde kendini rahat , huzurlu vb  duyguları veren ağızı ile öğrenirler. Büyüklerin bu hususta dikkat etmesi gereken dokundukları ve ağızlarına aldıkları objelerin bebeğin sağlığına zarar vermeyecek özellikte olması gerekliliğidir. Hijyenikliği ,  küçüklüğü ,zehirli madde içerip içermediği  gibi çoğaltıla bilinir. Öğrenmelerine yardımcı olmak için gözlemleriniz altında ,ona rehber olarak objeleri  tanımasına  fırsat verilmelidir. Bir yaşlarında bir bebek…Annesi  fincanda çay içmektedir. Bebek annesinin yanına gelir, bakmak için elini uzatır. Anne elini iter‘’cıssss  cıssss…’’ bebek  anlamaz bir daha ,bir daha yapar…Anne kızar, sertleşir ‘’yanacaksın elle …’’ der , bebeğin elini fincana değdirir. Oysa ki ilk başta bebeğine ‘’gel kızım/oğlum ,bak bu fincan, buda fincanın tabağı(tabak bebeğe inceletilir), bununla ben çay içiyorum. Bazen de kahve içiyorum. Çayda sıcaktır, kahvede sıcaktır. Gel  elle  bakalım fincana …Fincan ve çay sıcak   ,sıcak, sıcak…’’şeklinde olsa nasıl olur sizce?

 


 KuluHaber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları KuluHaber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

Aday Tanıtım

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]