ABD, Türkiye’yi F-35 programına geri almaktan mutluluk duyuyor.

ABD, Türkiye’yi F-35 programına geri almaktan mutluluk duyuyor.
Yayınlama: 30.01.2024
33
A+
A-

TÜRKİYE-ABD İLİŞKİLERİNDE F-35 MESAJI

Amerika Birleşik Devletleri’nin Dışişleri Bakan Yardımcısı Vekili Victoria Nuland, İsveç’in NATO onayını vermesinin ardından Türkiye’ye ziyaret gerçekleştirdi. Burada ‘ikili ilişkileri yeniden canlandırma’ hedefiyle ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nde konuşan Nuland, CNN TÜRK’ten Büşra Arslantaş’ın sorularını yanıtladı. F-35 ve S-400 konusuna dikkat çeken Nuland, açıklamalarda bulundu.

ABD’DEN TÜRKİYE’YE F-16 MESAJI

F-16’ların satışı ve modernizasyonu konusunda konuşan Nuland, Türkiye’nin F-16 filosunun geliştirilmesinin Amerikan güvenliği için büyük öneme sahip olduğunu vurguladı. Türkiye’nin sahip olduğu büyük F-16 filosunun geliştirilmesinin Amerikan güvenliği açısından önemli olduğunu ifade etti ve konu hakkında bilgi verdi.

“TÜRKİYE’NİN JETLERE ULAŞMASI ÖNCELİĞİMİZ”

F-35 satışının kongreden geçmesi durumunda yeni uçakların Türkiye’ye geliş sürecine dair bilgi veren Nuland, bu konuda net bir tarih olmadığını söyleyerek, yeni jetlerin Türkiye’ye ulaşmasının ABD için bir öncelik olduğunu belirtti.

“S-400 MESELESİNİ HALLEDEBİLİRSEK TÜRKİYE’Yİ F-35 AİLESİNİ GERİ ALACAĞIZ”

Nuland, CAATSA yaptırımlarının kaldırılmasına ilişkin konuşurken, Patriot satışı müzakerelerinin devam ettiğini ve S-400 meselesinin çözülmesi durumunda Türkiye’nin F-35 ailesine geri alınacağını belirtti. ABD’nin, Türkiye’nin güçlü bir hava savunmasına sahip olmasını sağlamak istediğini vurguladı.

Türkiye F-35 Savunma Dış Politika Politika Dünya Haberler