Konya’dan Hatay’a Altyapı Desteği

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen ve 11 ili etkileyen depremin yaraları sarılmaya devam ediyor.

Konya’dan Hatay’a Altyapı Desteği
Yayınlama: 20.02.2023
84
A+
A-

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Hatay’da altyapı çalışmaları yürütülüyor.

Türkiye’nin dört bir yanındaki deprem seferberliği hız kazandı. Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 11 ilin altyapı çalışmaları başladı.

Yardım Eli Uzatıldı

Konya Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri tarafından depremden etkilenen kentlere yardım eli uzatıldı. Konya’nın Kula ilçesinde Küçükbaş Canlı Hayvan Bağışı kampanyası düzenlendi.

Vatandaşlar, deprem bölgesine gönderilmek üzere gıda, çadır, konteyner, ısıtıcı vb. gibi ürünleri bağışlamaya devam ediyor. Depremden etkilenen illerin altyapı çalışmaları ise içme suyu ve kanalizasyon sistemlerinin yenilenmesi temelinde ilerliyor.

Hatay’ın Altyapısı Yenileniyor

Konya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olarak hizmet veren KOSKİ ekipleri Hatay’ın içme suyu ve kanalizasyon sorununa çözüm üretmeye başladı. Hatay altyapısını yenileme çalışmalarına başlayan ekipler önceliği içme suyu boru hatlarının yenilenmesine verdi.

Hatay ve çevresindeki 500 su borusu işlemden geçirildi. Ayrıca, ana isale hattına bypass işlemi uygulandı. İçme suyunun şebekeye ulaşması için çalışma yürüten KOSKİ ekipleri tarafından su depolarında klorlama çalışması yapıldı. Hasar görmüş su vanaları değiştirildi.

Bölgeye temiz içme suyunun ulaştırılması için genel arizalar hızlı şekilde çözüme ulaştırıldı. Sivil toplumunda desteklediği altyapı çalışmalarında elektrik sorununa karşı da su iletimi sağlandı. Fotovoltaik sistemi kurularak elektrik hizmetinin verilemediği bölgelere ulaşıldı. Su borularının değiştirilmesi için yenileme çalışmaları başlatıldı.